Koniec Świata
Hotel Polonia

Muszę przyznać, że Koniec Świata mnie zaskoczył. Z jednej strony, dlatego, że miał nastąpić dopiero w grudniu, a z drugiej, dlatego, że zawartość muzyczna płyty „Hotel Polonia” wymyka się ze stylu, z jakim zwykle kojarzyłem ten zespół. Już w przeszłości zespół z Katowic odkrywał swoje sentymentalne oblicze, ale „Hotel” miejscami brzmi wyjątkowo swojsko i rzewnie.

Już sama oprawa graficzna albumu utrzymana w klimacie schyłkowego PRL-u świadczy o tym, że tytułowa Polonia nie będzie dotyczyła osobników spod znaku hipsterskich okularów i gadżetów z nadgryzionym jabłuszkiem. Z początku nic tego nie zapowiada, bo otwierający album utwór „Między Tobą a mną” to typowy dla Końca Świata „hicior” w stylu „Dziewczyny z naprzeciwka”, „Kości spod skóry” czy „Atomowych czarnych chmur”. Jednak następujący po nim „Liubliu” to już ukłon w kierunku czasów przyjaźni polsko-sowieckiej. Podobnie archaiczny klimat mamy w nawiązującym do filmu „Piłkarskim pokerze”, „Weselu” kojarzącym się nieco z Brathankami czy przywodzącym na myśl piosenki warszawskiej ulicy „Pijanym tramwaju”, który kończy się niemal punk rockowym czadem. Oprócz tego na krążku znalazło się parę numerów w klasycznym dla Końca Świata stylu – czyli melodyjny rock grany częściej na akordach niż riffach podlany odrobiną folk-rocka ze wsparciem instrumentów dętych, klawiszy, akordeonu, a nawet dud i skrzypiec.

Na „Hotelu Polonia” sporo się dzieje. Kompozycje są coraz bardziej rozbudowane i nie nudzą po parokrotnym przesłuchaniu. Do tego dochodzą, nazwijmy to umownie, poetyckie, metaforyczne teksty, które z pewnością nie przeszkadzają w odbiorze, ale na kolana nie rzucają.

Wracając do zaskoczenia, o którym pisałem na początku. Musze przyznać, że mój kontakt z Końcem Świata urwał się w 2007 roku, po wydaniu „Burgerbaru”. Wkładając do odtwarzacza „Hotel Polonia” słychać, że zespół się zmienił. I to na plus, bo brzmi o wiele ciekawiej niż kiedyś.

Koniec Świata „Hotel Polonia”
Lou & Rocked Boys, Październik 2012

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 03.11.12 autor: sylwesterzimon)
Dział muzyka
Tagi: koniec świata, hotel polonia
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Słoń
2
Koteluk Mela
3
Abradab
4
Zaryan Aga
5
Imagine Dragons
6
Tęskno
7
Turnau Grzegorz
8
Domagała Paweł
9
Ostry, Bezimienni
10
Happysad
1
Sam Levinson
2
Jafar Panahi
3
Seung-wan Ryoo
4
Marcelo Martinessi
5
David Lowery
6
Gustav Moller
7
Rainer Sarnet
8
Erik Poppe
9
Meryem Benm'Barek-Aloisi
10
Assaf Bernstein
1
Andrzej Turczyński
2
Alberto T. Estévez
3
Gardner Martin
4
Karpińska Anna
5
Hinton S. E.
6
King Stephen
7
Sajer Guy
8
Lents Nathan H.
9
Sharot Tali
10
Kaczor Grzegorz A.
1
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
2
Gabriela Zapolska
3
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Rodion Szczedrin
6
Michaił Bułhakow
7
Jarosław Murawski
8
Dale Wasserman
9
Hanoch Levin
10
Nick Dear
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia