Strachy na Lachy
"Przechodzień o wschodzie"

Bardzo długo pracowaliśmy nad tą płytą, mieliśmy mnóstwo przygód: i fajnych, i niefajnych. Jest to płyta, która powstała w pocie czoła. Natomiast bardzo mi się podoba” – mówi o nowej płycie Strachów na Lachy lider zespołu – Krzysztof „Grabaż” Grabowski. Mi też się bardzo podoba, bo brzmi rockandrollowo i alternatywnie jak zawsze, ale nieco różni się od poprzednich warstwą tekstową i instrumentalną. Co ważne: jest na rynku już od września 2017 roku i cieszy się ogromną popularnością wśród obiorców tego, co muzycznie niesztampowe.

W niej to kolejno następują po sobie utwory: (1.) „Co się z nami stało” – retoryczne pytanie o sens związku dwojga ludzi, tego, co w nich przeminęło – jak pozmieniał ich czas; (2.) „Nazywam się Grabowski” – autotematyzm, czyli opowiadanie o sobie samym, o swojej twórczości i pochodzeniu; (3.) „Katastrofa szczęścia” – podróże małe i duże w krajobrazach deszczowych, opowieść o skradzionym lęku i nie mieszczeniu się w statystykach szczęścia; (4.) „Matka Boska” – stąpająca boso pośród maków rodziciela Boga, czekająca na znak „gołębia na gałązce”, (5.) „Twoje motylki” – jednej z najgłośniejszych, bo promujących całą płytę utworów. Opowieść o miłości w motylim puchu i obecności nawzajem – jedno nie istnieje bez drugiego; (6.) „Nie zakochuj się w wietrze” – ten ulotny wiatr, w tej opowieści, nigdy niczego niczego nie chce na stałe, choćby uwodził szeptem; (7.) „Przechodzień w ogrodzie” – opowieść o walce outsidera między niebem a piekłem i o chęci ucieczki przed tłumem; (8.) „Obłąkany Obłok” – próba lirycznie erotyczna, o poszukiwaniu siebie we wnętrzu drugiego człowieka; (9.) „Krótki sznur” – opowieści o Madzi z „Do nieba wziętych” ciąg dalszy; (10.) „Podziemne przejście” – piosenka od drodze do bycia „na nie”. I choć Krzysztof  „Grabaż” Grabowski, nie śpiewa już o tym, że „nie spotkamy się w niebie”, czy o tym, że „rewolucja zdechła, każdy zdąży zarobić, nie ma o czym pisać i nie ma o czym śpiewać”, to nowa płyta dalej została utrzymana w rytmicznej tonacji rockowej, już nie punkowej jak to było w Pidżamą Porno, ale delikatnej i subtelnej. Przez nietuzinkowe riffy – jak obłoki tęczy – przedzierają się metafory ważkie i liryczne słów prawdziwie poetyckich.

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 17.03.18 autor: ja-g-k@wp.pl)
Dział muzyka
Tagi: Strachy na Lachy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Coma
2
Eilish Billie
3
Zimmer Hans
4
Tymek
5
Lion Shepherd
6
The Cinematic Orchestra
7
Various Artists
8
Markowska Patrycja, Markowski Grzegorz
9
Bonamassa Joe
10
Skald
1
Luis Ortega
2
Jagoda Szelc
3
Łukasz Grzegorzek
4
Asghar Farhadi
5
Tomasz Konecki
6
Daniel Robbins
7
Ralph Fiennes
8
Claire Denis
9
Sara Colangelo
10
Babis Makridis
1
Martin Baltscheit
2
Morris Panych
3
Witold Gombrowicz
4
Przemysław Pilarski
5
Piotr Ratajczak (reż.)
6
Aleksander Fredro
7
Jakub Skrzywanek (reż.)
8
Anna Gryszkówna
9
Aldona Figura (reż.)
10
Dorota Masłowska
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia