Agnieszka Holland
Zielona granica

"Zielona granica" to jeden z filmów, którego nie można wyrzucić z pamięci. Między innymi dlatego, że scenariusz autorstwa Macieja Pisuka, Gabrieli Łazarkiewicz - Sieczko oraz Agnieszki Holland powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń.

W filmie przeplatają się perspektywy uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych, ale to historia tych pierwszych stanowi najmocniejszą część filmu.
Wspomnienie twarzy aktorów wcielających się w postacie uchodźców jeszcze długo po seansie przywołuje łzy, bo choć od pierwszych minut filmu kibicujemy syryjskiej rodzinie z doświadczeniem wojny, dyktatury i ISIS oraz towarzyszącej im nauczycielce z Afganistanu w drodze do marzeń o lepszym, bezpiecznym życiu i bardzo chcielibyśmy, żeby im się udało, dobrze wiemy, co spotka ich na polsko - białoruskiej granicy.
Wiemy to już wtedy, gdy jedna z bohaterek cieszy się, że dotarła do Polski i jest już bezpieczna.

Dokumentalny charakter filmu sprawia, że oglądamy go w odrętwieniu, jakie paraliżuje ciało w obliczu strachu. Całkiem jakbyśmy byli obok tych wydarzeń, choć w przeciwieństwie do ludzi na granicy, siedzimy w ciepłej, klimatyzowanej sali, a po seansie wrócimy do ciepłego domu. Z tej perspektywy okrucieństwo skazywania ludzi na śmierć w lesie zyskuje na sile, a w oczach syryjskich aktorów, dla których doświadczenie uchodźctwa nie jest obce, widzimy prawdę.

Ale nie jest to film antypolski - katalog postaw odzwierciedla przecież stan faktyczny. Jedni Polacy pomagają uchodźcom, inni ich dehumanizują i nimi straszą. A przecież pomaganie nie jest nielegalne - to odmowa udzielenia pomocy człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest przestępstwem (Kodeks Karny, art. 162).

Ostatnie słowa wypowiedziane przez strażnika granicznego w "Zielonej granicy" tłumaczą upór, z jakim prawica chciałaby "wymazać" nowy film Agnieszki Holland - bo prawda boli, bo nie chcemy o niej wiedzieć/ pamiętać, bo przypomina, że jesteśmy za nią współodpowiedzialni. Tylko czy zbiorowe wyparcie przysypywane dumą z przyjęcia 3 milionów Ukraińców uciekających przed wojną, pozwoli zagłuszyć wyrzuty sumienia?
A może, jeśli zło, do którego zdolny jest człowiek, tym razem ma także biało-czerwone barwy, czas na szybki rachunek sumienia i poprawę?

Agnieszka Holland w jednym z wywiadów powiedziała, że filmy są po to, by budzić ludzką empatię w tych sferach, które są im nieznane lub których się lękają. Mam nadzieję, że "Zielona granica" otworzy parę serc.

Grupę Granica można wesprzeć poprzez zakup produktów pomocowych na stronie: https://sklepbezgranic.pl/

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 22.09.23 autor: irka)
Dział film
Tagi: Zielona granica, film, KINO, premiery filmowe, recenzja filmu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Grzegorz Dębowski
2
Mstyslav Chernov
3
Kaouther Ben Hania
4
Christian Petzold
5
Emily Atef
6
Nanni Moretti
7
Julien Hervé
8
Hae-yeong Lee
9
Ken Loach
10
Jan Jakub Kolski
1
Katarzyna Baraniecka
2
Marta Górnicka
3
reż. Mariusz Treliński
4
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
5
Gabriela Zapolska
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
8
Rodion Szczedrin
9
Michaił Bułhakow
10
Jarosław Murawski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia