Kim Youngha należy do pokolenia współczesnych pisarzy koreańskich, w Wampirze i innych opowiadaniach kreśli kondycję współczesnego człowieka, ukazując jego złożoną naturę .
Zbiór dziesięciu opowiadań, w których spoiwem kompozycyjnym staje się wykreowany przez Kim Youngha świat przepełniony erotyzmem, absurdem, eksperymentem i fantazją. Wyostrzony, szczery
i bardzo konkretny język, wzmaga groteskowość bohaterów, których nudne mieszczańskie życie zostaje rozproszone przez absurdalne sytuacje czy przedmioty.
Za majstersztyk uważam opowiadanie o bardzo prozaicznym tytule: Co się stało z tym mężczyzną, który utknął w windzie? Bohater w swoim apartamencie widzi windę , która zatrzymała się między piątym a szóstym piętrem a w niej mężczyznę. Poirytowany faktem, iż żaden z mieszkańców nie wezwał pomocy, obiecuje iż pomoże wydostać się mężczyźnie. Postanowienie to staje się przyczyną wielu nieszczęśliwych (i przezabawnych!) wypadków, które spotykają bohatera, a które ukazują jednocześnie złożoność naszej ludzkiej natury.
Brutalna prawda o nas samych utkwiona w tym zbiorze, nie pozwala potraktować Wampira i innych opowiadań jako lekkiej powieści prześmiewczej czy lichej satyrki.
KIM YOUNGHA
Wampir i inne opowiadania
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu, 2009
ISBN: 978-83-926940-8-3
Tłumaczenie: Estera Czoj, Beata Kang-Bogusz
wymiary: 145x205 mm
oprawa: miękka
liczba stron: 176
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. Twoja opowieść o mnie | o.laf |
10. przyjemność | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |