Majówka z KineDok online

Majówka z KineDok online!

W ramach Majówki z KineDok online mamy okazję nadrobić kilka pozycji obowiązkowych europejskiego dokumentu. Przez 5 dni, codziennie o tej samej porze, zaprezentujemy jeden film z Katalogu KineDok. Jeżeli przegapiliście nasze poprzednie wydarzenia to nic straconego!

Zapraszamy na majówkowe seanse powtórkowe, codziennie o godzinie 19:00!

wydarzenie bezpłatne / online
Harmonogram projekcji:

29.04 "Central Bus Station" / g. 19:00
30.04 "Teach" / g. 19:00
01.05 "Easy Lessons" / g. 19:00
02.05 "Srbenka" / g. 19:00
03.05 "Ghetto Balboa" / g. 19:00

o filmach:

"Central Bus Station", reż. Tomáš Elšík / Czechy, 2018, 75' —
tytułowy Dworzec Centralny w Tel Awiwie jest jednym z najbardziej ruchliwych dworców na całym świecie. Wizjonerska wizja architekta została przysposobiona przez imigrantów z całego świata, którzy przyjechali do Izraela w poszukiwaniu lepszego życia. Yonatan odwiedza budynek regularnie już 17 lat i może pokazać jego drugie oblicze tym, którzy zdecydują się wybrać razem z nim na pielgrzymkę. Dobrze wie, że zejście do trzewi budynku pomaga odnaleźć siebie, a społeczności, które odnawiają swoje wartości, kultywują tradycje i chcą bronić swojego domu. Budynek staje się prawdziwym odzwierciedleniem tamtejszego społeczeństwa.

"Teach", reż. Alex Brendea, Rumunia, 2019, 80’ —
Profesor matematyki z Bystrzycy postanawia porzucić konserwatywny system nauczania i otwiera prywatną „klasę korepetycyjną” w swoim dwupokojowym mieszkaniu. Obserwujemy jego próby zaszczepienia w swoich uczniach zamiłowania do nauki. Lekcje matematyki stają się jednak przede wszystkim lekcjami życia.

"Easy Lessons", reż. Dorrotya Zurbo, Węgry, 2018, 78’ —
przybliża poetycką podróż pięknej, młodej dziewczyny. Kafia, będąc u progu dorosłości, zrywa z wartościami, wśród których dorastała w Somalii. Tradycja, tabu i dogmaty nie mają przystosowania do zwyczajnej codzienności życia na europejskich Węgrzech. Jej mama pomogła jej uciec od przeznaczenia, ale jak może jej teraz wytłumaczyć zmiany, które wprowadziła w swoim życiu? Chce to zrobić z poczucia obowiązku albo w nadziei na odkupienie, tylko jak to zrobić? Jej wewnętrzna walka staje się istotą filmu i jest może jedyną formą spowiedzi.

"Srbenka", reż. Nebojsa Slijepcevic, Chorwacja, 2018, 72’ —
zimą 1991 roku Serbka, Aleksandra Zec, została zabita w Zagrzebiu. Sprawców odnaleziono, ale nigdy nie zostali skazani. Ćwierć wieku później reżyser teatralny Oliver Frljić wystawia na ten temat sztukę w Rijece. Próby przed spektaklem stają się zbiorowymi sesjami psychoteurapetycznymi, a dla 12-letniej aktorki Niny wojna w Chorwacji wydaje się wciąż trwać.

"Ghetto Balboa", reż. Árpád Bogdán, Węgry, 2018, 90’ —
Były członek mafii pochodzący z cieszącej się złą sławą ósmej dzielnicy w Budapeszcie zwanej Gettem od ośmiu lat uczy boksu dzieci żyjące w biedzie. Jeden z chłopców odnosi zwycięstwa na kolejnych szczeblach boksu zawodowego, by zawalczyć o pas mistrza. Ma szansę udowodnić swoim znajomym, że wydostanie się z Getta jest możliwe.

KineDok to projekt zainicjowany przez Instytut Filmu Dokumentalnego w Pradze, który dostał swoją kolejną szansę dzięki poznańskiej Fundacji Ad Arte. Dotychczas w projekcie uczestniczą przedstawiciele: Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, Bułgarii oraz Chorwacji.

Organizator:
Fundacja Ad Arte
KineDok Polska
KineDok

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.04.21, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Warwick Thornton
2
Paweł Pawlikowski
3
Harvey Fierstein
4
Emir Kusturica
5
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
6
Stefan Ruzowitzky
7
Wojciech Kasperski
8
Jim Jarmusch
9
Park Chan-wook
10
Mel Gibson
1
Morton Kate
2
Chapman Emma
3
Masterton Graham
4
David Hatcher Childress
5
Terry Pratchett
6
Michael Katz Krefeld
7
James Marlon
8
Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
9
Susan Elizabeth Phillips
10
Nadia Sawczenko
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia