Punto y Raya Festival 2018: Festiwal filmów abstrakcyjnych we Wrocławiu!

Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu serdecznie zaprasza w terminie: od 25 października do 28 października na Punto y Raya Festival 2018 - festiwal filmów abstrakcyjnych.

Punto y Raya Festival – wydarzenie, które japońska prasa określiła „najbardziej abstrakcyjnym festiwalem świata” – odbywa się już od 11 lat w najbardziej renomowanych instytucjach kultury w Europie. W tym roku zawita do Polski, do Wrocławia. Przez cztery październikowe dni w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, byłej Wytwórni Filmów Fabularnych, odbywać się będą darmowe pokazy filmów abstrakcyjnych, warsztaty i wykłady oraz live acty artystów audiowizualnych.

Punto y Raya Festival (PyR) to unikatowe w skali światowej wydarzenie w całości dedykowane filmowi abstrakcyjnemu, który łączy w sobie  sztuki wizualne, nowe media, muzykę, dźwięk i sztukę eksperymentalną. Nazwa „Punto y Raya” oznacza dosłownie „kropka i kreska”. Te podstawowe elementy wszystkich systemów komunikacji są głównym motywem prezentowanych na festiwalu filmów i wyrazem artystycznej ekspresji twórców uczestniczących w wydarzeniu. Idea PyR to powrót do podstaw, do twórczości pionierów kina i refleksji nad esencją czystej formy, koloru i ruchu jako kontry wobec imitacji rzeczywistości generowanej przez grafikę komputerową.

Festiwal zainaugurowany został w 2007 r. i od tego czasu odbywał się już w Hiszpanii, Niemczech i na Islandii. W tym roku Punto y Raya zawita do Polski. Jego siódma edycja odbędzie się w dniach 25-28 października 2018 r. w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. Wydarzenia towarzyszące festiwalowi gościć będą w swoich przestrzeniach Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Strefa Kultury Wrocław.

Festiwal oferuje odbiorcom, zainteresowanym filmem, animacją, muzyką i sztuką współczesną, bardzo atrakcyjny i zróżnicowany program. Jego głównym punktem jest międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, na który zgłoszono niemal 760 prac, z 56 krajów z całego świata. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowanych zostało 106 filmów, wykonanych w różnorodnych technikach i stylach, oryginalnych i kreatywnych, pomimo ściśle określonych przez organizatorów wytycznych, pozwalających na wykorzystanie tylko w pełni abstrakcyjnych obrazów czy wykluczających jakiekolwiek dialogi i teksty w warstwie dźwiękowej. Wszystkie prace łączy zaskakujący, niepowtarzalny sposób fascynacji, odkrywania i zabawy czystą formą, ruchem i strukturą, a także nierozerwalna relacja między obrazem i dźwiękiem.

W programie przewidziane są sekcje poświęcone polskim i brytyjskim twórcom, retrospektywy artystów, w tym pionierów animacji komputerowej Vibeke Sorensen i John’a Osborne’a oraz eksperymentalnego twórcy filmowego Thorsten’a Fleisch’a. Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty audiowizualne m.in. artystów z Japonii, instalacje multimedialne m.in. wrocławskiej IP Group, wykłady masterclass, warsztaty z programowania czy animacji poklatkowej, a także pokazy i zajęcia dla dzieci.

Bezpłatne rejestracja na: https://pyrfestival.evenea.pl/

Dodaj artykuł do:
(dodano 22.10.18, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
The National
2
Rammstein
3
Capaldi Lewis
4
Various Artists
5
Emery Gareth, Wallbridge Ashley
6
Jamal
7
Mazolewski Wojtek, Porter John
8
Margaret
9
Happysad
10
Norah Jones
1
Kenneth Branagh
2
Olivier Assayas
3
Jacek Borcuch
4
Paul Hyett
5
Joe Berlinger
6
Kevin Kolsch, Dennis Widmyer
7
Rudolf Buitendach
8
Justin Baldoni
9
Simon Baker
10
Christian Petzold
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia