Książka w teatrze - Duńskie sztuki współczesne

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 9 lutego o godz. 18:00 na kolejne spotkanie z cyklu  „Książka w teatrze”. Poświęcimy je dwutomowej antologii 🇩🇰 „Duńskie sztuki współczesne”, która ukazała się nakładem wydawnictwa ADiT na przełomie 2021/2022. Spotkanie odbędzie się w formule online i będzie dostępne na  stronie internetowej IT, naszym kanale na YouTube oraz na profilu na Facebooku.

"Dramaturgia duńska, niezależnie od tego, czy prezentuje swe bardziej ekstra- czy introwertyczne oblicze, bezkompromisowo podejmuje dialog ze swoimi czasami (nie wchodząc przy tym w doraźny romans z polityką). Przygląda się niczym pod mikroskopem rozterkom współczesnego człowieka. Śledzi podskórne siły rządzące życiem jednostki, zagłębia się w życie społeczeństwa. Obnaża bezlitośnie brak poczucia tożsamości, niedosyt poczucia celu i sensu życia oraz zagubienie człowieka w sobie samym. Kryzys tożsamości dotyka bowiem nie tylko człowieka, ale również samego teatru. Człowiek (ani teatr) nie jest już jednoznacznie godzien obrony. Jest za to godzien zrozumienia."
− z „Posłowia” Justyny Zar Schabowskiej

W dyskusji poświęconej duńskim dramatom wezmą udział autorzy przekładów - Paweł Partyka i Bogusława Sochańska, autorka posłowia - Justyna Zar Schabowska oraz wydawczyni Elżbieta Manthey. Spotkanie poprowadzi Tomasz Miłkowski. Fragmenty sztuk przeczyta Sławomir Grzymkowski.

Z powodu ryzyka w związku z COVID-19 spotkanie odbędzie się w formule online. Transmisja rozmowy dostępna będzie na stronie internetowej Instytutu Teatralnego oraz na Facebooku i kanale Youtube IT.


Sławomir Grzymkowski - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, absolwent PWST w Warszawie.

Elżbieta Manthey - absolwentka pionierskiego Wydziału Kulturoznawstwa we Wrocławiu. Szefowa Agencji Dramatu i Teatru. Pierwsza niezależna agentka teatralna w Polsce, wydawczyni

Tomasz Miłkowski - dziennikarz, krytyk teatralny, autor książek poświęconych teatrowi. Przewodniczący polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych.

Paweł Partyka - reżyser fil­mowy i teatralny, dramaturg, tłumacz literatury duńskiej na język polski i tłumacz polskiej poezji na język duński.

Bogusława Sochańska - absolwentka filologii duńskiej na UAM, tłumaczka, autorka esejów poświęconych duńskiej literatu­rze i kulturze.

Justyna Zar Schabowska - aktorka, reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.02.22, autor: blackrose)
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Ceti
2
Vedder Eddie
3
Eilish Billie
4
V/A
5
Czesław Śpiewa
6
Happysad
7
Norah Jones
8
Madelkeine Peyroux
9
10
Brodka
1
Ildiko Enyedi
2
Pedro Almodovar
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Jim Jarmusch
10
Wojciech Kasperski
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia