PAH apeluje o działania na rzecz wyeliminowania zjawiska skrajnego głodu

W dalszym ciągu prawie miliard ludzi cierpi z powodu głodu – to prawie co siódmy z nas. Polska Akcja Humanitarna (PAH) z okazji Światowego Dnia Żywności przypomina o trwających kryzysach żywnościowych w Somalii oraz Sudanie Południowym, a także zwraca uwagę na potrzebę wprowadzania długofalowych rozwiązań i budowanie trwałego bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. W związku z tym PAH zbiera podpisy pod petycją w sprawie przyjęcia przez Polskę „Karty na rzecz wyeliminowania zjawiska ekstremalnego głodu”, którą przekaże 15 października Pani Marszałek Sejmu – Ewie Kopacz.

Karta jest dokumentem przygotowanym przez koalicję agencji pomocowych oraz grup społeczeństwa obywatelskiego, które apelują do światowych przywódców o podjęcie zobowiązań w celu zapobiegania przyszłym katastrofom głodu. Określa ona pięć kluczowych działań, jakie rządy krajów bogatych i ubogich powinny podjąć w celu powstrzymania powszechnego głodu, spowodowanego przez uwarunkowania klimatyczne, konflikty i wadliwy globalny system żywnościowy. Kartę poparła Europejska Komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristina Gieorgieva. Twój głos w tej sprawie ma także ogromne znaczenie - podpisz petycję.

Zastosowanie rozwiązań zaproponowanych w karcie pozwoli na:

• skuteczniejsze ratowanie ludzkiego życia w sytuacjach kryzysów humanitarnych

Polska Akcja Humanitarna już od 20 lat reaguje na katastrofy żywnościowe. Chroniczny, strukturalny brak odporności na klęski głodu definiuje dziś sytuację społeczno-gospodarczą wielu najuboższych państw świata, takich jak Somalia czy Sudan Południowy. W związku z tym PAH w ramach programu Pajacyk prowadzi opiekę specjalistyczną i dożywia dzieci poniżej 5 roku życia, matki karmiące oraz kobiety w ciąży. Dzieci w tych krajach wymagają dożywiania terapeutycznego i uzupełniającego. W pierwszym przypadku specjalistyczne posiłki dostarczane są dzieciom w stanie krytycznym, cierpiącym na liczne infekcje, hipotermie i ostrą anemię. Drugi stosowany jest jako kontynuacja uprzednio stosowanej terapii lub kierowany jest do osób borykających się z niedożywieniem umiarkowanym. W 2012 roku opieką specjalistyczną realizowaną przez ośrodki dożywiania w Sudanie Południowym i Somalii zostanie objętych kilkanaście tysięcy kobiet i dzieci.

• budowanie trwałych podstaw do zrównoważonego rozwoju najuboższych społeczności na świecie.

Bezpieczeństwo żywnościowe w skali świata zależy od wielu czynników. W tym roku PAH chce szczególnie zwrócić uwagę na znaczenie rolnictwa małoobszarowego. Wspieranie lokalnych właścicieli małych gospodarstw rolnych i hodowców zwierząt gospodarskich jest jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kryzysów głodu oraz łagodzenia skutków zmieniającego się klimatu i gwałtownie rosnących cen żywności. Dziś rolnicy w krajach rozwijających się nie otrzymują prawie żadnego wsparcia ze strony swoich rządów i społeczności międzynarodowej, przy czym muszą konkurować z garstką bogatych gospodarstw rolnych z krajów rozwiniętych, które otrzymują miliardy dolarów dotacji rządowych i zalewają lokalne rynki tanią żywnością. Drobni rolnicy nie są w stanie konkurować na swoim rynku z żywnością importowaną z Europy. PAH uważa, że rządy krajów rozwijających się muszą lepiej niż dotychczas wspierać swoje rolnictwo rodzinne i skutecznie reprezentować interesy swojej ludności w negocjacjach handlowych z krajami bogatszymi. PAH włączając się we wspieranie rolnictwa rodzinnego prowadzi w Sudanie Południowym projekt: Rozwój produkcji żywności i nasiennictwa w Malual Chat, który zakłada wsparcie lokalnej społeczności poprzez stworzenie farmy i centrum nasiennictwa oraz rozwój umiejętności rolniczych i rozwój przedsiębiorczości.

Prawo do żywności to jedno z podstawowych praw człowieka. Dążąc do jego realizacji, Polska Akcja Humanitarna od lat dożywia dzieci w ramach programu Pajacyk, a także prowadzi programy mające na celu stworzenie warunków do samodzielnej produkcji żywności.

Kampanię „Świat bez głodu” możesz wspierać poprzez:

• Wpłatę dowolnej kwoty na konto: BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Pajacyk”

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.10.12, autor: irka)
Tagi: Polska Akcja Humanitarna
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
CALUM HOOD
2
Haim
3
Steve Hackett
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Lauren Spencer Smith
8
Józef Skrzek
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Joseph Kosinski
5
Dani de la Orden
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Blandine Lenoir
8
David Marqués
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
2
Kobi Yamada
3
Molly Jong-Fast
4
Magdalena Salik
5
Marek Stelar
6
Liz Moore
7
Rachel Hawkins
8
Anya Niewierra
9
Marcin Mortka
10
Thomas Orchowski
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia