Mokotowski DKK w maju włącza się w akcję Warszawa Czyta. Najbliższe spotkanie odbędzie się 10 maja o godz. 10:00 w Centrum Łowicka.
Na spotakniu będziemy rozmawiać o "Niewidzialnych miastach" i "Marcovaldo" Italo Calvino ("Marcovaldo" jest lekturą uzupełniającą).
Italo Calvino, NIEWIDZIALNE MIASTA
W krótkich, jednostronicowych, sugestywnych opowieściach Marko Polo dzieli się z Kubłaj-Chanem refleksjami na temat tego, czym jest miasto, co i kto kształtuje jego przestrzeń, jak ta przestrzeń wpływa na nasze doświadczenie. To również opowieści o władzy, manipulacji, a także o snuciu opowieści. I o tym, jak do tego wszystkiego mają się nasze marzenia.
Italo Calvino (1923–1985) – jeden z najważniejszych pisarzy XX wieku, dziennikarz, tłumacz. W chwili śmierci najczęściej tłumaczony pisarz włoski.
Od 1945 roku pisał dla dziennika „l'Unita”, później również m.in. dla „La Repubblica”. W latach 1959–1967 redagował własne pismo literackie „Il Menabò di letteratura”. Należał do grupy literackiej OuLiPo (Ouvroir de Littérature Potentielle, Warsztat Literatury Potencjalnej), której członkami byli też m.in. Raymond Queneau i Georges Perec.
Jeden z czołowych twórców dwudziestowiecznej literatury postmodernistycznej. Swoją drogę literacką zaczynał od zaangażowanych politycznie powieści realistycznych, z czasem wypracował bardzo odrębny styl literacki – krótkie nowele, które łączy refleksja nad procesami czytania, pisania i myślenia. Fascynowały go opowieści ludowe i historie przekazywane ustnie, co widać szczególnie wyraźnie w jednej z jego najsłynniejszych powieści – Niewidzialnych miastach.
Autor m.in. Ścieżki pajęczych gniazd, Marcovalda, Opowieści kosmikomicznych, Zamku krzyżujących się losów i Jeśli zimową nocą podróżny. Laureat wielu nagród literackich, nominowany do literackiej Nagrody Nobla.