W dniach 26 września - 6 października odbędzie się II Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier, wydarzenie nie mające sobie równych w skali kraju i przybierające w tym roku na sile, rozmachu i atrakcyjności. W drugiej edycji WTKBB weźmie udział ponad 40 instytucji, planujemy wraz z nimi ponad 80 punktów w programie – spektakli, wystaw, warsztatów, spotkań z pisarzami i aktorami.
To co wyróżnia Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier od innych przeglądów i festiwali, to fakt, że oferowane przez organizatorów wydarzenia nie wykluczają żadnego z widzów, nikt nie musi siedzieć w domu, gdy bawią się inni. Wystarczy chęć przeżycia czegoś nowego, ekscytującego, wystarczy chęć dołączenia do grona tych, którzy korzystają z bogatej, różnorodnej oferty kulturalnej stolicy – po prostu, wystarczy włączyć się do gry. Przedstawienia, wystawy, warsztaty znajdujące się w programie II WTKBB dostępne są zarówno dla osób pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych. Korzysta ten, kto pierwszy zdobędzie bilet lub zapisze się na dane, bezpłatne wydarzenie. A jest z czego wybierać – to dopiero druga edycja, a impreza poszerzyła się o kilkanaście instytucji! Tak jak w poprzednim roku, Tydzień trwać będzie dziesięć dni, by móc uwzględnić wszystkie atrakcje zgłoszone przez stołeczne teatry, galerie i muzea.
Spektakle z audiodeskrypcją i napisami przygotowują i, mamy nadzieję, przygotują m. in. teatry: Studio, Powszechny, TR Warszawa, Kwadrat i Baj, na wystawy zapraszają m. in. muzea: Narodowe, Historii Żydów Polskich, Powstania Warszawskiego, Fryderyka Chopina i Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Będą też spotkania ze sztuką współczesną i to zarówno w Zachęcie, jak i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W Bemowskim Centrum Kultury ARTBEM odbędzie się kurs tanga, a w Mazowieckim Instytucie Kultury pokaz filmu z cyklu Zakochaj się w filmie II.
Klub festiwalowy mieścić się będzie w Teatrze Syrena – to będzie serce II WTKBB, tu spotkać się można przy kawie, winie i smacznych przekąskach na imprezach towarzyszących Tygodniowi.
Organizatorami II Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier są miasto stołeczne Warszawa i Fundacja Kultury bez Barier, przy wsparciu Teatru Syrena jako koordynatora i Bemowskiego Centrum Kultury ARTBEM. WTKBB jest kontynuacją i rozwinięciem działań prowadzonych w Warszawie od 2008 roku a zainicjowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnością sensoryczną (niewidomi, niesłyszący).
Osoby z niepełnosprawnością mogą podczas Tygodnia korzystać z audiodeskrypcji i tyflografiki (niewidomi i niedowidzący), tłumaczeń na język migowy, napisów dla niesłyszących i z pętli indukcyjnych (niesłyszący i niedosłyszący). Część miejsc jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich; w innych miejscach osoby z niepełnosprawnością ruchu mogą liczyć na wsparcie asystentów.
Zapraszamy do kontaktu i zgłaszania sugestii
Ania Żórawska
ania@kulturabezbarier.org