"Polszczyzna spolegliwa. O języku Dzienników Marii Dąbrowskiej" Andrzeja Markowskiego

3 września trafi do księgarń pozycja wydawnicza, zatytułowana: "Polszczyzna spolegliwa. O języku Dzienników Marii Dąbrowskiej" Andrzeja Markowskiego.

Książka ukazuje językowe aspekty Dzienników Marii Dąbrowskiej - czołowej przedstawicielki inteligencji humanistycznej I połowy XX wieku. Prowadzone przez autorkę Nocy i dni dzienniki stanowią w znacznej mierze opis języka pokolenia żyjącego w okresie II Rzeczypospolitej i pierwszej połowy PRL-u, a wykształconego jeszcze przed I wojną światową. Książka ukazuje się jako IV tom serii ,,Nowe monografie", prezentującej współczesne prace polskich językoznawców, literaturoznawców i kulturoznawców.

Profesor Andrzej Markowski od kilku lat zajmuje się Dziennikami Marii Dąbrowskiej, co pozwoliło mu zwrócić szczególną uwagę na język tego dzieła. Autor przygląda się słownictwu Dzienników: elementom potocznym, frazeologii, słownictwu przestarzałemu, ale także gramatycznej stronie wybranych fragmentów. Pokazuje techniki narracyjne, analizuje sądy Dąbrowskiej o języku jej własnych utworów literackich i o polszczyźnie w ogóle. Z tych sądów można zrekonstruować świadomość językową Dąbrowskiej. Analiza używanych w Dziennikach środków językowych wzmaga przekonanie o tym, że autorka nie tylko liczyła się z możliwością ich opublikowania w 40 lat po swojej śmierci, lecz wręcz pisała je z takim zamiarem.

Dąbrowska prowadziła dziennik niemal przez z górą pół wieku. W testamencie pisarka zastrzegła, że dzienniki mogą być wydrukowane w całości dopiero 40 lat po jej śmierci. Jednocześnie zezwoliła na wcześniejsze publikowanie fragmentów, dzięki czemu mogły się ukazać dwie edycje Wydawnictwa ,,Czytelnik": 5-tomowa w 1988 roku, pod okiem cenzury, i 7-tomowa w 2000 roku. Dwa lata później ukazał się jednotomowy wybór Życie moje cudowne.

Dzienniki Marii Dąbrowskiej z lat 1914-1965 po raz pierwszy w całości ukazały się 44 lata po śmierci pisarki, w 2009 roku. Wydawcą 13-tomowej edycji, przygotowanej pod kierunkiem prof. Tadeusza Drewnowskiego, był Wydział I Nauk Społecznych PAN oraz Komitet Nauk o Literaturze PAN.

Fragment recenzji:

Omawianą pracę warto opublikować z kilku względów. Po pierwsze - z uwagi na samą Dąbrowską i jej język, odsłaniający - jak w przypadku każdego użytkownika, a w szczególności jednostki kreatywnej - niezwykły świat myśli. Trzeba przy tym dodać, że język Dąbrowskiej - mimo wykorzystania Nocy i dni w kartotece słownika Doroszewskiego - nie był dotychczas zbyt często opisywany [...]. Po drugie - dla czytelniczej przyjemności obcowania - choćby we fragmentach - z Dziennikami. Po trzecie - dla wyłaniającej się z książki wiedzy o polszczyźnie XX wieku. Po czwarte wreszcie - a właściwie po pierwsze - dla walorów samej rozprawy: rzeczowej, skrupulatnej i nieprzeładowanej teorią, ale szalenie kompetentnej, zdradzającej godne podziwu obycie Autora w języku i świecie Dzienników oraz w żywiole polszczyzny, a także Jego uznanie i zwyczajną ludzką sympatię dla ,,Maryjki, Marji, Pani Marii Dąbrowskiej".

Dr hab. Anna Kozłowska, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.08.18, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Polszczyzna spolegliwa. O języku Dzienników Marii Dąbrowskiej, Andrzej Markowski
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Steve Hackett
2
Pink Floyd
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Paolo Genovese
2
Michael Dweck, Gregory Kershaw
3
Cédric Klapisch
4
Ido Fluk
5
Celia Rico Clavellino
6
David Koepp
7
Dani de la Orden
8
Joseph Kosinski
9
Blandine Lenoir
10
David Marqués
1
Nat Cassidy
2
Kobi Yamada
3
Barbara Kingsolver
4
Marcel Moss
5
Emma Angstrom
6
Agata Zamarska
7
Juan Gómez-Jurado
8
Monika Kacprzyk
9
Isabel Allende
10
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia