Anna Sobańska
"Do Kwadratu": Poetycka spowiedź niczym rentgen duszy

"Do Kwadratu" - tak brzmi tytuł debiutanckiego tomu wierszy Anny Sobańskiej - tomu, który stanowi portret osobistych skarg, odbicie porywów duszy i popis erudycji z osnową romantyzmu. Subtelna emanacja kontrastowości, zmienności nastrojów i uczuć zakreśla osobisty mikrokosmos poetyckiej wrażliwości. Główną rolę grają tu emocje, które tworzą świadectwo dojrzewania i poszukiwania siebie. "Do Kwadratu" to intymne zaproszenie do niezapomnianej, wyjątkowej wędrówki poprzez barwne doznania estetyczne.

"Planetarium"

nad cudzym niebem gwiazdy                                                                                                                                    

nie spadają

wszechświat wskazuje kierunek

Mleczną Drogą

a gwiazdozbiór zgaszonych pocałunków

mnoży noc

liczbą mnogą

obdarci z gwiazd

w ołowiu chmur

bez przystanku księżyca

wsiadamy razem

w Wielki Wóz

zamykając

planetarium życia

Poezja od zarania dziejów jawiła się jako wyrazicielka pragnień, rozwijająca w odbiorcy emocjonalną wyobraźnię. Nie jest tylko malarzem życia, lecz ogniskuje w sobie promienie uczuć ogólno-ludzkich. Ta struktura za pośrednictwem symboli i metafor interpretuje wymiar rzeczywistości na rozmaite sposoby. Rzemieślnik sprawnie władający piórem tworzy swój własny język, który odziewa "widzenie rzeczy" metafizycznym pierwiastkiem.

"Do Kwadratu" potrafi wycisnąć z oka łzę, namalować szczery, promienny uśmiech, połaskotać duszę czułą wrażliwością, skłonić do refleksji, a nawet potrafi spowodować, że zawiruje... i księżyc i gwiazdy pod wpływem poetyckich muśnięć, przytuleń i pocałunków. Niemal każdu utwór dostarcza zmysłom ciągle nowych uniesień, wstrząsów i plastycznych, sentymentalnych widoków.

"Taka moc"

jest taka moc co rodzi się z bezsilności

jest taka noc poskładana ze światłości

jest taki dotyk co porusza serce

jest taki ktoś przy kim nie potrzeba

więcej

jest taki ktoś

czas płynie jak wodospad

a Ty razem z nim

patrzysz choć nie zawsze chcesz

dostrzegać

kochasz choć nie zawsze możesz to

powiedzieć

jest taki ktoś

Anna Sobańska nie ubiera rzeczywistości w kolory tęczy, lecz utrzymuje zdrową równowagę, wręczając czytelnikom klucz do tajemnic piękna i zrozumienia spraw zmysłom naszym niedostępnych. Polecam!

"Do Kwadratu" to zbiór 107 wierszy wyselekcjonowanych spośród wszystkich, które stworzyła od czasów, kiedy była nastolatką do 2017 r. włącznie. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację bratanicy autorki, Darii Juchniak.

DOCHÓD ZE SPRZEDAŻY "Do KWADRATU" ZOSTAJE PRZEZNACZONY NA LECZENIE DARII!

Nasza mała kruszynka Daria przyszła na świat 22.11.2012 r. według lekarzy 10/10 w skali Apgar, ale po pierwszej dobie jej życia stwierdzono, że będzie głucha i tu pierwszy szok i łzy o dalszy byt naszego Oseska. Nie jestem lekarzem, ale w 2-dobie trzymając to małe szczęście na rękach zobaczyłem reakcję przestrachu u Darii, gdy usłyszała dźwięk gnieconej plastikowej butelki po wodzie mineralnej przez jedną ze współrodzących mam z moją Żoną. Moje pierwsze pytanie: Jaka ona będzie głucha, skoro tak reaguje na taki dźwięk z otoczenia . Po wyjściu ze szpitala w niedługim czasie Okruszek nasz miał badania kontrolne słuchu, które wyeliminowało w całości głuchotę. W wieku 3-miesięcy lekarz stwierdził, że Kociak nasz nie ma żadnego podporu i skierował Darię na rehabilitację, a na niej spostrzeżono przykurcz rączek, nóżek i niedokurcz mięśni pleców, brak reakcji na bodźce zewnętrzne. Następny krok, to wizyta u neurologa, który postawił diagnozę, że Osesek nasz jest opóźniony ruchowo, umysłowo i ma małogłowie. Następnym niepokojącym objawem były reakcje przestrachu, co po badaniach EEG głowy wykazały liczne mioklonie, ale nie na tle padaczkowym. Jakby tego było mało rezonans magnetyczny ujawnił niewykształcony, a w części brak płata ciała modzelowatego. Następstwem tego wszystkiego rozpoczęły się stałe wizyty w poradniach metabolicznych i genetycznych, które stwierdziły podejrzenie CdLS (Cornelia de Lange Syndrom). Kruszynka nasza została orzeczona dzieckiem niepełnosprawnym neurologicznie, które jest pod skrzydłami Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. By nie rozpisywać się w drobnych szczegółach życie codzienne naszej Darii wygląda tak: Ma 2,5 roku, a od niedawna zaczęła dopiero raczkować, stawać w łóżeczku, próbuje samodzielnych pierwszych kroków w asyście trzymania. Nic: nie mówi, nie powtórzy, nie pokaże, nie chodzi. Sama nic nie zje i nie napije się. Korzystamy z wszelkiej dostępnej pomocy w postaci naprzemiennych rehabilitacji: systemem Bobath i Voita, logopedycznych, pedagogicznych, muzykoterapii.

Więcej informacji o Darii na stronie:

http://dladarii.eu/jak-pomoc-darii/

https://www.facebook.com/dladarii.eu/

Zapraszamy na fanpage "Do Kwadratu" Anny Sobańskiej:

https://www.facebook.com/AnnaSobanska.DoKwadratu/

średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 08.09.18 autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Do Kwadratu, wiersze, Anna Sobańska
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Oh-Seung Kwon
2
Sergio Castellitto
3
Joaquin del Paso
4
Emmanuel Carrere
5
Paolo Genovese
6
Dominik Graf
7
Jonas Carpignano
8
Yngvild Sve Flikke
9
Denes Nagy
10
Nabil Ayouch
1
Rowell Rainbow
2
Katarzyna Franus
3
Wolny Maja
4
Evaristo Bernardine
5
Mróz Remigiusz
6
Silvera Adam , Albertalli Becky
7
Sinicka Alicja
8
Meller Marcin
9
Whitehead Colson
10
Middleton Lia
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia