Tadeusz Słobodzianek
Nasza klasa
Dramat Tadeusza Słobodzianka „Nasza Klasa” podejmuje temat mordu w Jedwabnem. Bohaterami jest dziesięcioro uczniów przedwojennej szkoły powszechnej w jednej z miejscowości na wschodzie Polski, a ich losy, opisane w kolejnych lekcjach ukazują wspólną, tragiczną historię, rozpoczynając od beztroski pierwszych kontaktów niewinnych jeszcze dzieci, przez nienawiść, prowadzącą do mordu, kończąc na zemście.
 
Inspiracją do napisania dramatu stało się zdjęcie szkolne, przedstawiające m.in. mordercę z Jedwabnego, Jurka Laudańskiego, córkę właściciela stodoły, Jadzię Śleszyńską i ocalonego Szmula Wasersztajna, którzy chodzili do jednej klasy. Autor czerpał również z książki Anny Bikont „My z Jedwabnego", filmu Agnieszki Arnold „Sąsiedzi”, dokumentacji historycznej „Wokół Jedwabnego” wydanej przez IPN oraz różnego rodzaju tekstów źródłowych.
 
Przygotowanie merytoryczne autora zaowocowało stworzeniem przez Słobodzianka przejmującej opowieści o procesie rozwoju nienawiści młodych, początkowo bliskich sobie ludzi, tworzących pewną wspólnotę. W poszczególnych scenach obserwujemy historię lokalnego antysemityzmu, która prowadzi do zbrodni. Choć wydaje się, że mord, nie wrogów, lecz przyjaciół, może świadczyć o totalnym zwyrodnieniu, to najważniejsza dla tej zbrodni premedytacja nie pozwala mordercom uciec od odpowiedzialności. Świadomi swojej winy uparcie twierdzą, że autorami mordu byli Niemcy. Ich wspólnota opiera się już tylko na tajemnicy, wobec której znów nie liczy się człowiek.
 
Nie wiem czy „Nasza klasa” stawia pytania o źródła antysemityzmu – na pewno przedstawia mechanizmy powstawania zła. Zła, które raz wyrządzone, wymaga odwetu. Nie kończy się bowiem wraz z pogrzebaniem ciał ze stodoły. Te trupy wychodzą na scenę i milczą. Raz po raz ktoś w ich imieniu dochodzi sprawiedliwości, jak Menachem, gdy zostaje funkcjonariuszem SB i torturuje ludzi.
 
Historia w dramacie Słobodzianka zatacza koło. 30 lat później, w Izraelu autobus z dziećmi zostaje trafiony z pancerfausta. Terroryści strzelają do dzieci, które próbują ratować się ucieczką z płonącego autobusu. Dziesięcioletni syn Menachema ginie, gdy próbuje ratować koleżankę.
 
wydawnictwo slowo/obraz terytoria, luty 2010
ISBN: 978-83-7453-956-2
Liczba stron: 112
Wymiary: 140 x 225 mm

 
średnia ocena:
oceń utwór:
Dodaj artykuł do:
(dodano 29.08.10 autor: gaba)
Dział literatura
Tagi: Tadeusz Słobodzianek, Nasza klasa, dramat, Jedwabne, teatr
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia