Dramat Tadeusza Słobodzianka „Nasza Klasa” podejmuje temat mordu w Jedwabnem. Bohaterami jest dziesięcioro uczniów przedwojennej szkoły powszechnej w jednej z miejscowości na wschodzie Polski, a ich losy, opisane w kolejnych lekcjach ukazują wspólną, tragiczną historię, rozpoczynając od beztroski pierwszych kontaktów niewinnych jeszcze dzieci, przez nienawiść, prowadzącą do mordu, kończąc na zemście.
Inspiracją do napisania dramatu stało się zdjęcie szkolne, przedstawiające m.in. mordercę z Jedwabnego, Jurka Laudańskiego, córkę właściciela stodoły, Jadzię Śleszyńską i ocalonego Szmula Wasersztajna, którzy chodzili do jednej klasy. Autor czerpał również z książki Anny Bikont „My z Jedwabnego", filmu Agnieszki Arnold „Sąsiedzi”, dokumentacji historycznej „Wokół Jedwabnego” wydanej przez IPN oraz różnego rodzaju tekstów źródłowych.
Przygotowanie merytoryczne autora zaowocowało stworzeniem przez Słobodzianka przejmującej opowieści o procesie rozwoju nienawiści młodych, początkowo bliskich sobie ludzi, tworzących pewną wspólnotę. W poszczególnych scenach obserwujemy historię lokalnego antysemityzmu, która prowadzi do zbrodni. Choć wydaje się, że mord, nie wrogów, lecz przyjaciół, może świadczyć o totalnym zwyrodnieniu, to najważniejsza dla tej zbrodni premedytacja nie pozwala mordercom uciec od odpowiedzialności. Świadomi swojej winy uparcie twierdzą, że autorami mordu byli Niemcy. Ich wspólnota opiera się już tylko na tajemnicy, wobec której znów nie liczy się człowiek.
Nie wiem czy „Nasza klasa” stawia pytania o źródła antysemityzmu – na pewno przedstawia mechanizmy powstawania zła. Zła, które raz wyrządzone, wymaga odwetu. Nie kończy się bowiem wraz z pogrzebaniem ciał ze stodoły. Te trupy wychodzą na scenę i milczą. Raz po raz ktoś w ich imieniu dochodzi sprawiedliwości, jak Menachem, gdy zostaje funkcjonariuszem SB i torturuje ludzi.
Historia w dramacie Słobodzianka zatacza koło. 30 lat później, w Izraelu autobus z dziećmi zostaje trafiony z pancerfausta. Terroryści strzelają do dzieci, które próbują ratować się ucieczką z płonącego autobusu. Dziesięcioletni syn Menachema ginie, gdy próbuje ratować koleżankę.
wydawnictwo slowo/obraz terytoria, luty 2010
ISBN: 978-83-7453-956-2
Liczba stron: 112
Wymiary: 140 x 225 mm