Dzień Kina Polskiego w Kinie Pod Baranami

W sobotę, 11 listopada, polskie kina studyjne obchodzą Dzień Kina Polskiego, prezentując starsze i nowsze filmy polskie. Z tej okazji w Kinie Pod Baranami, w ramach autorskiego cyklu Filmy Wszech Czasów, zapraszamy na cztery pokazy polskich, ponadczasowych komedii.

Będzie to prawdziwy maraton - polskie komedie z czterech różnych dekad. Te różnorodne pod względem formy i treści filmy łączy jedno: dystans do polskiej rzeczywistości, która prezentowana jest na ekranie z dużą dozą humoru.

Pierwsza w programie jest przedwojenna komedia "Ada, to nie wypada" Konrada Toma ze znakomitą Lodą Niemirzanką w roli tytułowej. Zabawne perypetie niesfornej dziewczyny zostały okraszone ponadczasowymi piosenkami Jerzego Jurandota (słowa) i Zygmunta Wiehlera (muzyka).
Komedie z okresu PRL do dziś cieszą się wielką sympatią, przede wszystkich za sprawą produkcji Stanisława Barei, który błyskotliwie punktował absurdy komunistycznych czasów. Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą film reżysera z 1967 roku: "Małżeństwo z rozsądku". W rolach głównych wystąpiły wielkie gwiazdy polskiego kina: Elżbieta Czyżewska i Daniel Olbrychski. Kolejnym seansem będzie "Hydrozagadka" Andrzeja Kondratiuka z Józefem Nowakiem w roli superbohatera Asa. Ten przewrotny i groteskowy film z jednej strony podkreślał miałkość zachodniej kultury masowej, z drugiej - wyśmiewał motywy znane z propagandowego kina socrealistycznego.
Finałowym pokazem Dnia Kina Polskiego będzie ponadczasowy "Dzień świra" Marka Koterskiego. To pomysłowy rozrachunek z polską tradycją romantyczną, opowiadający o naszych narodowych przywarach w wierszowanej formie trzynastozgłoskowca. W roli dręczonego fobiami inteligenta Adama Miauczyńskiego: Marek Kondrat.

Wszystkie cztery tytuły zostaną zaprezentowane w wersji po cyfrowej rekonstrukcji. Seanse poprzedzą prelekcje zaproszonych gości.

Filmy Wszech Czasów:
DZIEŃ KINA POLSKIEGO 2023
- najlepsze polskie komedie

sobota, 11 listopada 2023
Kino Pod Baranami

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.11.23, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Jan Majewski
2
Sanah
3
Julia Żugaj
4
Anna Wyszkoni
5
Peter Gabriel
6
Krystian Ochman
7
Helmet
8
Lech Janerka
9
Tom Odell
10
D'Virgilio, Morse & Jennings
1
Estibaliz Urresola Solaguren
2
Andrzej Jakimowski
3
Veerle Baetens
4
Jafar Panahi
5
Philippe Garrel
6
Francesca Archibugi
7
Christian Dyekjær
8
Tyler MacIntyre
9
Tereza Nvotová
10
Eli Roth
1
Szymon Mandrak
2
Darek Karp
3
Anna H. Niemczynow
4
D.L. Perez
5
Nisha Sharma
6
Max Monroe
7
Lucia Berlin
8
Weronika Plota
9
A.E. Murphy
10
Kobieta, która widziała zombie. Kiedy zmysły stają się twoim wrogiem
1
Robert Talarczyk
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia