Dzień Kina Polskiego w Kinie Pod Baranami

W sobotę, 11 listopada, polskie kina studyjne obchodzą Dzień Kina Polskiego, prezentując starsze i nowsze filmy polskie. Z tej okazji w Kinie Pod Baranami, w ramach autorskiego cyklu Filmy Wszech Czasów, zapraszamy na cztery pokazy polskich, ponadczasowych komedii.

Będzie to prawdziwy maraton - polskie komedie z czterech różnych dekad. Te różnorodne pod względem formy i treści filmy łączy jedno: dystans do polskiej rzeczywistości, która prezentowana jest na ekranie z dużą dozą humoru.

Pierwsza w programie jest przedwojenna komedia "Ada, to nie wypada" Konrada Toma ze znakomitą Lodą Niemirzanką w roli tytułowej. Zabawne perypetie niesfornej dziewczyny zostały okraszone ponadczasowymi piosenkami Jerzego Jurandota (słowa) i Zygmunta Wiehlera (muzyka).
Komedie z okresu PRL do dziś cieszą się wielką sympatią, przede wszystkich za sprawą produkcji Stanisława Barei, który błyskotliwie punktował absurdy komunistycznych czasów. Widzowie Kina Pod Baranami zobaczą film reżysera z 1967 roku: "Małżeństwo z rozsądku". W rolach głównych wystąpiły wielkie gwiazdy polskiego kina: Elżbieta Czyżewska i Daniel Olbrychski. Kolejnym seansem będzie "Hydrozagadka" Andrzeja Kondratiuka z Józefem Nowakiem w roli superbohatera Asa. Ten przewrotny i groteskowy film z jednej strony podkreślał miałkość zachodniej kultury masowej, z drugiej - wyśmiewał motywy znane z propagandowego kina socrealistycznego.
Finałowym pokazem Dnia Kina Polskiego będzie ponadczasowy "Dzień świra" Marka Koterskiego. To pomysłowy rozrachunek z polską tradycją romantyczną, opowiadający o naszych narodowych przywarach w wierszowanej formie trzynastozgłoskowca. W roli dręczonego fobiami inteligenta Adama Miauczyńskiego: Marek Kondrat.

Wszystkie cztery tytuły zostaną zaprezentowane w wersji po cyfrowej rekonstrukcji. Seanse poprzedzą prelekcje zaproszonych gości.

Filmy Wszech Czasów:
DZIEŃ KINA POLSKIEGO 2023
- najlepsze polskie komedie

sobota, 11 listopada 2023
Kino Pod Baranami

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.11.23, autor: blackrose)
Dział film
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Ghostkid
5
Chaka Khan
6
Marcin Pajak
7
Bruce Springsteen
8
Shakira
9
Charles Lloyd
10
Deep Purple
1
Jan Jakub Kolski
2
Christian Petzold
3
Emily Atef
4
Grzegorz Dębowski
5
Krzysztof Łukaszewicz
6
Wim Wenders
7
Alex Garland
8
James Napier Robertson
9
Stéphanie Di Giusto
10
Piotr Stasik
1
Michael Sowa
2
Agnieszka Jeż
3
Kamila Cudnik
4
Claire Castillon
5
Namina Forna
6
George M. Johnson
7
Daniel Gibbs, Teresa H. Barker
8
Samuel Bjork
9
Laura Passer
10
Rebecca Yarros
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia