Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Teatr i dramat Trójmorza”

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza od 20 do 22 listopada na Międzynarodową Konferencję Naukową „Teatr i dramat Trójmorza”.

Wstęp wolny

Międzynarodowa konferencja naukowa „Teatr i dramat Trójmorza” ma na celu przede wszystkim rozpoznanie sytuacji teatru i literatury dramatycznej w naszej części Europy, w której od wieków ścierały się bardzo różnorodne kultury i cywilizacje, a w której również pojawiło się bardzo wiele oryginalnych i samorodnych zjawisk. Chcielibyśmy przy okazji spotkania teoretyków i praktyków teatru i dramatu m. in. z Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii oraz Polski zadać także kilka istotnych naszym zdaniem pytań: czy wspólne doświadczenie historyczne wytworzyło w obszarze sztuk scenicznych pewien wspólny rys, czy teatr jako sztuka bezpośrednio związana z tym, co tu i teraz w podobny sposób reagowała w tych krajach na burzliwe i gwałtowne przemiany zachodzące w XX i XXI wieku, wreszcie - czy możemy (a może i powinniśmy) zerwać z przekonaniem o wtórności teatru i dramatu Trójmorza wobec bogatych (ale czy rzeczywiście bogatszych?) tradycji teatralnych Europy Zachodniej czy Rosji.

Podczas konferencji „Teatr i dramat Trójmorza” chcemy przyjrzeć się specyfice teatru dramatycznego regionu Trójmorza, jego doświadczeniom historycznym, głównym nurtom i tendencjom. Powołana przez polski rząd w ostatnim (2015) czasie polityczno-gospodarcza inicjatywa Trójmorza, która służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki, pobudziła także badania naukowe jak również krytyczny namysł badaczy dramatu i teatru, którzy dostrzegli odmienność, ale także niedocenienie obszaru kulturowego 12 państw: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej. Mieszka tu ponad 112 milionów ludzi. To tereny na których rozwijała się kultura antyczna, stabilne i zakorzenione w swojej kulturze a także takie, które ze względów historycznych były przez lata pozbawione swojego języka, możliwości rozwijania literatury, teatru i przywiązania do własnych korzeni. Chcemy dzisiaj, w obliczu wojny na Ukrainie, kulturowych i artystycznych przewartościować skonfrontować i zjednoczyć badaczy i twórców teatru i dramatu tych 12 krajów. Jak kształtuje się ich język, sposoby komunikacji odzwierciedlone we współczesnym dramacie, jak wydarzenia historyczne i te współczesne odbiły swoje piętno na wyobraźni reżyserów i twórców teatru, czym się różnimy a co jest nam wspólne? Czy możemy się zrozumieć, wspierać i wspólnie promować nie tylko jako polityczno- gospodarczy, ale także kulturowo-artystyczny region?

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.11.23, autor: blackrose)
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Jan Majewski
2
Sanah
3
Julia Żugaj
4
Anna Wyszkoni
5
Peter Gabriel
6
Krystian Ochman
7
Helmet
8
Lech Janerka
9
Tom Odell
10
D'Virgilio, Morse & Jennings
1
Estibaliz Urresola Solaguren
2
Andrzej Jakimowski
3
Veerle Baetens
4
Jafar Panahi
5
Philippe Garrel
6
Francesca Archibugi
7
Christian Dyekjær
8
Tyler MacIntyre
9
Tereza Nvotová
10
Eli Roth
1
Szymon Mandrak
2
Darek Karp
3
Anna H. Niemczynow
4
D.L. Perez
5
Nisha Sharma
6
Max Monroe
7
Lucia Berlin
8
Weronika Plota
9
A.E. Murphy
10
Kobieta, która widziała zombie. Kiedy zmysły stają się twoim wrogiem
1
Robert Talarczyk
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia