Spektakl "Szum" będzie można obejrzeć w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w najbliższy czwartek 6 września o godz. 19.00.
Istnieje szum, który stanowi swego rodzaju podstawę wszystkich dźwięków, porównywalną do białego światła, które rozszczepia się na kolorowe widmo. Ten szum zawiera w sobie wszystkie inne dźwięki – drobne, niekontrolowane, czasem celowe, chociażby trącanie łyżeczką o filiżankę, odgłosy ruchu ulicznego, odgłosy miasta, czy też oddechy, kroki, słowa, gesty. Te dźwięki mają coś ze zdarzenia, istnieją tylko w określonym czasie. Często są wypadkową naszego działania. Przerwaną ciszą. Wsłuchajmy się w dźwięk wodospadu, będziemy mieć rozmaite iluzje, każdy usłyszy coś innego: dzwony kościelne, śpiew chóru, solówkę Jimmy'ego Hendrixa... To, co akurat usłyszysz, zależy od ciebie. SZUM działa niczym lustro, w którym możesz zobaczyć samego siebie.
Świat spektaklu składa się na szumy drobne, wyłaniające się z wszechobecnej ciszy i bezruchu, zawierające w sobie drobne istnienia bohaterów: ich historie, dążenia, pragnienia, oczekiwanie, działanie, emocje, taniec. To szum, z którego powoli wyodrębniają się kształty. Szum, w którym wręcz nie może istnieć nuda. Musi natomiast istnieć aktywność. Podejmowane przez bohaterów działania to niekończące się próby określenia się, zdefiniowania, próby ukonstytuowania siebie w sobie, siebie w kontekście innych osób.
Ponieważ istnieje też szum stabilny, jak szum wiatru, drzew, oceanu. To dźwięk, który po prostu jest.
koncepcja, scenariusz, reżyseria: Barbara Songin
choreografia: Aleksandra Holesz, Barnadeta Pander, Nina Wolska
występują: Aleksandra Holesz, Barnadeta Pander, Nina Wolska
muzyka: Karolina Cicha, Barbara Songin
kostiumy: Marek Stecko
produkcja: Fundacja FURU
FURU kolektyw artystyczny
Kolektyw zawiązał się w marcu 2010 z inicjatywy Barbary Songin. FURU tworzą niezależni artyści różnych dziedzin sztuki. Tematyka poszukiwań i techniki jakimi się posługują artyści, opierają się o szeroko rozumiane pogranicze: muzyki, tańca, teatru, cyrku i sztuk plastycznych. Głównym celem kolektywu jest tworzenie przestrzeni dla współistnienia i zderzania ze sobą różnych form wypowiedzi, technik, spojrzeń, teorii, prowokacji, działań. FURU realizuje autorskie projekty artystyczne oraz prowadzi edukację z zakresu improwizacji teatralnej, tanecznej i ruchowej, teatru fizycznego oraz tradycyjnych technik głosowych.
6 września 2012 (czwartek) g. 19:00
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12 (Sala Widowiskowa), Warszawa
Wstęp wolny.
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |