„Walczące słowa – postać i myśl Judith Butler”

Klub Krytyki politycznej w Białymstoku zaprasza 23 lutego o godzinie 17.30 do Centrum im. Ludwika Zamenhofa na wykład pt. "Walczące słowa-postać i myśl Judith Butler".

W spotkaniu uczestniczyć będą m.in: Roman Kurkiewicz - dziennikarz, felietonista „Przekroju” oraz "Wprost", Adam Ostolski - socjolog, tłumacz książki "Walczące Słowa", członek Krytyki Politycznej oraz Małgorzata Kowalska - kierowniczka katedry filozofii na Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, członkini Klubu Krytyki Politycznej w Białymstoku.

Czy cenzura jest dopuszczalna? Niektóre słowa ranią, dlaczego więc ich nie zakazać? Przecież „pedał” boli tak samo jak cios w splot słoneczny. A co z pornografią? Poniża kobiety, więc może należy wyjąć ją spod prawa? Takie pytania postawiła sobie wybitna amerykańska filozofka Judith Butler. Walczące słowa to erudycyjny esej czerpiący z psychoanalizy, prawoznawstwa, socjologii i nauki o kulturze. Butler analizuje konkretne regulacje prawne, wyroki amerykańskiego Sądu Najwyższego, przykłady z międzynarodowej polityki, kultury popularnej i literatury. Po drodze trafia nawet na hip-hop.

Judith Butler (1956) – amerykańska filozofka, profesorka literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, seksualności, tożsamości i płci. Jej najbardziej znaną książką jest wydana w 1990 roku Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości, która dała początek teorii queer (wyd. pol. Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2008).

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.02.11, autor: disco)
Dział wszystkie
Tagi: wykład
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Gorillaz
2
Archive
3
Kwiat Jabłoni
4
Balu Brigada
5
Robbie Williams
6
Megadeth
7
Karnivool
8
Lech Janerka
9
Gaerea
10
Avatar
1
Maggie Gyllenhaal
2
Jan Komasa
3
Joachim Trier
4
David Borenstein, Pavel Talankin
5
Łukasz Palkowski
6
Gan Bi
7
Siergiej Łoźnica
8
Michel Franco
9
Chloe Zhao
10
Margherita Ferri
1
Danielle Steel
2
Joseph Murphy
3
Gisela Pou
4
Piergiorgio Pulixi
5
Bessel van der Kolk
6
António Lobo Antunes
7
Mara Carollo
8
Roisin ODonnell
9
Katarzyna Puzyńska
10
Brianna Wiest
1
Weronika Zajkowska
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia