Wernisaż wystawy Cezarego Bodzianowskiego

Muzeum Sztuki MS w Łodzi zaprasza na wernisaż wystawy Cezarego Bodzianowskiego To miejsce nazywa się Jama. Otwarcie: 26 kwietnia (piątek) o godz. 18:00.

Cezary Bodzianowski to mistrz krótkiej, eterycznej formy wkradającej się niemal niepostrzeżenie w naszą codzienność. Uprawia „osobisty teatr zdarzeń”, za pomocą którego wplata w rzeczywistość elementy absurdalnej poezji. Jego twórczość porównywana jest często do działań dadaistów. Burzy porządek rzeczy, ale czyni to od wewnątrz, dyskretnie, nieraz nawet nikogo o tym nie informując. Na przykład podczas akcji "1001 drobiazgów" w 2001 w Krakowie, kiedy przed Muzeum Narodowym utworzyła się gigantyczna kolejka po bilety na wystawę "Od Moneta do Gauguina", Bodzianowski zajmował miejsce na końcu kolejki, cierpliwie czekał, aż znajdzie się blisko kasy i prosił wtedy osobę z końca kolejki, aby zajęła jego miejsce. Odstąpił tym samym miejsca kilku czekającym w kolejce. Podobnych interwencji, które artysta organizuje od połowy lat dziewięćdziesiątych, odbyło się już ponad tysiąc. Najczęściej w przestrzeni publicznej, czy prywatnej, np. w mieszkaniu artysty, rzadziej w instytucjach kultury. O niektórych akcjach można dowiedzieć się wyłącznie dzięki dokumentacji fotograficznej i filmowej Moniki Chojnickiej.

Ekspozycja w MS w Łodzi będzie stanowić pierwszą próbę podsumowania dotychczasowego dorobku Bodzianowskiego. „Ukaże artystyczną praktykę Bodzianowskiego jako oryginalny projekt łączący sztukę i życie, alternatywny zarówno wobec awangardowej utopii porządkowania życia według prawideł sztuki, jaki i wobec neoawangardowych modeli likwidujących sztukę jako nieprawomocnie wyodrębniony fragment rzeczywistości” – piszą organizatorzy.

Urodzony w 1968 roku Bodzianowski jest wychowankiem warszawskiej ASP. Studiował także w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Jest laureatem nagrody „Pegaza” w roku 2001 oraz Paszportu „Polityki” w 2004 roku. W roku 2012 został stypendystą DAAD w Berlinie. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Łodzi.

Cezary Bodzianowski. To miejsce nazywa się Jama
26 kwietnia – 4 sierpnia 2013
Wernisaż: 26 kwietnia 2013, piątek, g. 18.00
ms1, Więckowskiego 36, Łódź

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.04.13, autor: kora)
Tagi: Cezary Bodzianowksi, wystawa, MS w Łodzi
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniel Blumberg
2
The Storyteller
3
Wojtek Mazolewski Quintet
4
Ólafur Arnalds
5
Steve Hackett
6
Pink Floyd
7
Paul Weller
8
Józef Skrzek
9
The Teskey Brothers
10
CALUM HOOD
1
Samuel Van Grinsven
2
Mike Flanagan
3
Danny Boyle
4
Paolo Genovese
5
Paolo Cognetti
6
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
7
Jan Hřebejk
8
Rebecca Lenkiewicz
9
Ido Fluk
10
David Marqués
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia