Czerwone kaliko - wystawa w Krakowskim Muzeum Etnograficznym

Czerwone kaliko to angielskie płótno, które kolonizatorzy Papui-Nowej Gwinei przywozili ze sobą na początku XX wieku. Znaczenie tego towaru dla rdzennych mieszkańców, którzy wąskie i długie paski materiału wykorzystywali do wiązania strzał i włóczni, zainspirowało Roya Villevoye’a do badań nad znaczeniem stroju w życiu członków plemienia Asmat współcześnie.

Wystawa w krakowskim Muzeum Etnograficznym prezentuje ubiory dzisiejszych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei, a dokładniej przerabiane przez nich koszulki. Holenderski artysta zauważył, że członkowie plemienia Asmat niezwykle chętnie noszą poprzecinane, poszarpane stroje, co jest przejawem panującej tam mody. Podobnie jak czerwone kaliko zaadaptowane na początku wieku, tak i dzisiaj zachodnie stroje są przez nich przystosowywane do lokalnych potrzeb, poddawane przeróbkom. Villevoye zbiera T-shirty, dokonując wymiany z zainteresowanymi osobami (nowa, dobrej jakości koszulka za starą, przerobioną), by później prezentować je razem z fotografiami w muzealnych salach.

Wernisaż wystawy w niedzielę 19 maja 2013 godz 16
Wystawa trwa do 16 czerwca 2013

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.05.13, autor: paulinaedguy)
Tagi: Czerwone kaliko, Muzeum Etnograficzne w Krakowie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniel Blumberg
2
The Storyteller
3
Wojtek Mazolewski Quintet
4
Ólafur Arnalds
5
Steve Hackett
6
Pink Floyd
7
Paul Weller
8
Józef Skrzek
9
The Teskey Brothers
10
CALUM HOOD
1
Samuel Van Grinsven
2
Mike Flanagan
3
Danny Boyle
4
Paolo Genovese
5
Paolo Cognetti
6
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
7
Jan Hřebejk
8
Rebecca Lenkiewicz
9
Ido Fluk
10
David Marqués
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia