Wizerunek powieściopisarki Jane Austen na brytyjskich banknotach?

Kończący swoją dziesięcioletnią kadencję naczelnik narodowego Banku Anglii, Mervyn King, zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat na dziesięciofuntowym banknocie zamiast Charlesa Darwina winien zostać umieszczony wizerunek powieściopisarki Jane Austen.

Bank Anglii spotkał się niedawno z krytyką, gdy ogłoszono decyzję, że jedyną kobietę na brytyjskich banknotach, działaczkę społeczną Elizabeth Fry, ma zastąpić na przełomie 2015-2016 roku Winston Churchill. Jednak podczas swego ostatniego przemówienia przed komisją skarbu naczelnik Banku wyjaśnił, że nie będzie sytuacji, w której na banknotach nie znalazłaby się żadna z kobiet, gdyż „dużo wcześniej ogłoszona zostanie kolejna historyczna postać”. Chodzi o Jane Austen. „Ona staje się kandydatem na 10 funtowy banknot.” Chociaż ostateczna decyzja będzie należeć do jego następcy Marka Carneya, to jednak autorka „Dumy i uprzedzenia” jest „postacią, nad którą pracowaliśmy przez 2 lata”.

Jeśli więc informacje się potwierdzą Jane Austen stanie się pierwszą powieściopisarką w historii Wielkiej Brytanii, która trafi powszechnie na banknoty. W Polsce aktualnie w obiegu nie znajduje się żaden banknot z wizerunkiem pisarza.

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.06.13, autor: blackrose)
Tagi: Jane Austen
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
The Storyteller
2
Wojtek Mazolewski Quintet
3
Daniel Blumberg
4
Steve Hackett
5
Paul Weller
6
Pink Floyd
7
Ólafur Arnalds
8
Józef Skrzek
9
The Teskey Brothers
10
CALUM HOOD
1
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
2
Rebecca Lenkiewicz
3
Samuel Van Grinsven
4
Mike Flanagan
5
Paolo Cognetti
6
Ido Fluk
7
David Marqués
8
Paolo Genovese
9
Jan Hřebejk
10
Juliusz Machulski
1
Ewa Platt
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia