Japońskie drzeworyty w Muzeum Manggha

Od 5 września w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manghha można będzie oglądać wystawę Skarby Kamigaty. Japońskie barwne drzeworyty z Osaki 1780−1880, ukazującą fragment historii japońskiej kultury i sztuki.

Drzeworyty tworzone w Edo (dziś Tokio) są od końca XIX wieku niezwykle popularne na całym świecie, ale drzeworyty, które powstawały w tym samym czasie w drugim ośrodku kulturalnym dawnej Japonii : Kioto-Osaka (tzw. region Kamigata) − zwane Kamigata-e lub Osaka-e −znane są i cenione tylko przez nielicznych.

Na wystawie Skarby Kamigaty. Japońskie drzeworyty barwne z Osaki 1780−1880 zostanie zaprezentowanych 313 drzeworytów, autorstwa około 200 twórców, z kilku prywatnych kolekcji w Europie.

Tematem drzeworytów z tego regionu w przeważającej mierze byli aktorzy teatru kabuki, ukazywani przez profesjonalnych artystów i twórców-amatorów. Drzeworyty prezentując aktorów na scenie w ich rolach, kostiumach i makijażu, w garderobie i w życiu prywatnym stały się z kolei formą zapisu dokumentacyjnego historii teatru kabuki.

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.08.2013, autor: blackrose)
Tagi: Japońskie drzeworyty, Muzeum Manggha
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Aigul Akhmetshina
2
Bonobo
3
Bernard Haitink
4
Ayumi Tanaka
5
Bring Me The Horizon
6
Europe
7
Kasabian
8
The Rolling Stones
9
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
10
Evanescence
1
Frédéric Hambalek
2
Beth de Araújo
3
Christopher Nolan
4
Hafsii Herzi
5
Yann Gozlan
6
Ridley Scott
7
Kei Ishikawa
8
David Robert Mitchell
9
Richard Linklater
10
Maciej Cuske
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Krzysztof Pastor
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia