Klejnoty Baletu Bolshoi w Kinie Kijów

20 stycznia o godz. 18.00 krakowskie Kino Kijów zaprasza na retransmisję spektaklu Klejnoty w wykonaniu Baletu Bolshoi z Moskwy.

Początki Teatru Bolshoi sięgają 1776 roku. Przechodził on różne koleje losu, w tym pożar, wojenne zniszczenia, dzisiaj lśni blaskiem pierwszej wielkości, a występują w nim najlepsi, starannie wyszkoleni klasyczni tancerze . Bolshoi to symbol doskonałości w balecie. Nabył niemal mityczną sławę.

Afabularne, ale za to maksymalnie skupione na wirtuozerii tancerzy Klejnoty – za sprawą przekazu satelitarnego – zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy. Balet ten w ogóle rzadko wystawiany jest poza granicami USA. Moskiewski Teatr Bolszoj jest jedną z nielicznych scen świata posiadającą Klejnoty w repertuarze.

Powstałe w 1967 roku Klejnoty (muzyka: Fauré, Strawiński, Czajkowski) to sztandarowy przykład baletu neoklasycznego. George Balanchine stworzył przedstawienie, w którym zaprezentował różne style tańca, przyrównując je do różnych kamieni szlachetnych. Szmaragdy symbolizują pełną romantyzmu szkołę francuską, rubiny – przesiąkniętą tradycją musicalową szkołę amerykańską, brylanty – skupiającą się na czystej wirtuozerii wykonania klasyczną szkołę rosyjską. Balanchine na pomysł przygotowania Klejnotów wpadł podobno podczas oglądania pełnych przepychu wystaw sklepów jubilerskich przy nowojorskiej Piątej Alei. Dodatkowym atutem przedstawienia są niezwykłe, przypominające drogie kamienie, kostiumy autorstwa Barbary Karinskiej, laureatki Oscara.

Libretto:

    Część pierwsza Szmaragdy: Gabriel Fauré
    Część druga Rubiny: Igor Strawiński
    Część trzecia Diamenty: Piotr Czajkowski

George Balanchine (1904–1983) to jeden z najważniejszych choreografów XX wieku. Uważa się go za ojca baletu amerykańskiego. Urodził się w Petersburgu, od 1934 roku stale przebywał w Nowym Jorku. Założyciel słynnego zespołu New York City Ballet. Wypracował własną odmianę tańca klasycznego i widowiska baletowego bez treści literackich, opartego na ścisłej relacji między tańcem a muzyką.

Klejnoty
Choreografia: George Balanchine
Retransmisja: 20 stycznia 2014 r.
Kino Kijów.Centrum w Krakowie

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.01.14, autor: blackrose)
Tagi: Klejnoty, Balet Bolshoi, Kino Kijów
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniel Blumberg
2
Wojtek Mazolewski Quintet
3
The Storyteller
4
Ólafur Arnalds
5
Steve Hackett
6
Paul Weller
7
Pink Floyd
8
Józef Skrzek
9
Anti Babylon System
10
The Weeknd
1
Mike Flanagan
2
Paolo Genovese
3
Zach Cregger
4
Guillaume Nicloux
5
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
6
Paolo Cognetti
7
Samuel Van Grinsven
8
Danny Boyle
9
Jan Hřebejk
10
Ido Fluk
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia