Chudoba - jubileuszowy koncert we Wrocławiu

Ethno Jazz Festival zaprasza 26 stycznia na specjalny koncert wrocławskiego zespołu Chudoba, który obchodzi 20- lecie swojego istnienia. Jubileuszowy występ odbędzie się w Synagodze Pod Białym Bocianem, a Chudobie towarzyszyć będą znakomici goście – Bente Kahan, norweska pieśniarka żydowskiego pochodzenia, od lat mieszająca we Wrocławiu oraz Joanna Słowińska, jedna z najważniejszych wokalistek polskiej sceny folkowej i jej mąż Jan, założyciel grupy Muzykanci obsypanej mnóstwem nagród muzycznych.

Po głównym koncercie zapraszamy do klubu muzycznego Łykend na Folkowe Granie z udziałem jubilatów i gości.

Chudoba to jeden z zespołów, który miał duży wpływ na rozwój muzyki folkowej w Polsce. Przez wiele lat swojej działalności na rynku muzycznym, Chudoba dopracowała się własnego, rozpoznawalnego od pierwszych taktów, specyficznego stylu muzycznego.

Jak mówią sami o sobie członkowie zespołu: „Folk jest dla nas czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania daje nam dzielenie się żywiołem i liryzmem zachowanymi w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Gramy tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych - bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń.

Gramy i śpiewamy nasze własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej: polskich, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich.”

Grupa powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową. Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską Chudoba koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1.

W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później Chudoba reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia). W roku 2000 jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. W 2006 roku Chudoba udanie reprezentuje Polskę, od strony muzycznej na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, będąc jedną z gwiazd na Etno Cup Day w Hanowerze. Grupa od wielu lat zapraszana jest na festiwale i koncerty na terenie całej Europy. W 2012 roku zespół rozpoczął przygotowania do wydania swojej nowej płyty, która została objęta patronatem miasta Wrocław i Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Zespół Chudoba występuje w składzie:

Małgorzata Otrocka     -          skrzypce, śpiew        

Katarzyna Ryszewska -           śpiew, przeszkadzajki

Sylwia Świsłocka-Karwot -    śpiew, przeszkadzajki 

Robert Ruszczak          -          śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki  

Jacek Ryszewski          -          gitara klasyczna, śpiew          

Janusz Wawrzała         -          bębny wszelkiej maści, śpiew

Mirosław Mały        -                kontrabas, śpiew      

Bente Kahan  – norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, związana z Wrocławiem. Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie.

Pochodzi z rodziny chasydzkiej. Po zakończeniu studiów aktorskich w Tel Awiwie i Nowym Jorku zaczęła występować na scenach klasycznego teatru Habima, Teatru Narodowego w Izraelu oraz Teatru Narodowego w Norwegii. W 1990 roku założyła Teater Dybuk Oslo, którego celem jest rozpowszechnianie kultury i muzyki europejskich Żydów poprzez teatr i muzykę.

Od kilku lat mieszka we Wrocławiu, gdzie założyła Fundację Bente Kahan, zarejestrowaną w 2006 roku. Jej głównym zadaniem jest przedstawienie żydowskiej kultury i historii szerszej publiczności, głównie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz odnowienie zabytkowej Synagogi pod Białym Bocianem. W 2006 roku za swoją działalność na rzecz miasta, Bente Kahan została odznaczona Nagrodą Prezydenta Miasta Wrocławia.

Bente Kahan jest żoną Aleksandra Gleichgewichta, z którym współpracuje artystycznie - wyreżyserowała we Wrocławiu swoje (napisane z Ellen Foyn Bruun) widowisko Głosy z Theresienstadt w jego tłumaczeniu. Jej córka Voja Gleichgewicht z przyjaciółmi śpiewa na płycie: Voja and her friends – Sing with us in Yiddish. W roku 2011 przedstawiła nowy program zatytułowany "Ani Ma'Amin" z akompaniamentem elektrycznego jazzowego trio. Wystawiła go we Wrocławiu i Wilnie.

18 września 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Joanna Słowińska - skrzypaczka i pieśniarka o niezwykłej charyzmie scenicznej, obdarzona silnym głosem, śpiewająca rzadko już używaną ludową techniką "głosu białego", współzałożycielka grupy folkowej Muzykanci.

Repertuar Joanny to m.in. dawne, tradycyjne pieśni polskie i słowiańskie, prezentowane w postaci archaicznej, jak też w dynamicznym, nowoczesnym brzmieniu, w nowych aranżacjach i wykonaniu zespołu złożonego z krakowskich instrumentalistów. Obok repertuaru inspirowanego ludowością na koncerty Joanny składają się piosenki z literackich kabaretów lat międzywojennych, jak też kompozycje współczesne do słów m.in. St. Wyspiańskiego, E. Brylla, A. Osieckiej - pisane częstokroć specjalnie dla Joanny przez Zygmunta Koniecznego.

W roku 2004 Joanna została uhonorowana Grand Prix, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Specjalną TV Polonia Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w 2005 została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Grała na najważniejszych festiwalach muzyki folkowej w kraju i zagranicą (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Dania, Szwecja, Białoruś, Litwa, Czechy, Macedonia).

Dodaj artykuł do:
(dodano 22.01.14, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Chudoba, jubileuszowy koncert, Wrocław
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yungblud
2
Benson Boone
3
Katatonia
4
Calum Hood
5
Saxon
6
Neil Young & The Chrome Hearts
7
sanah
8
Eluveitie
9
Skunk Anansie
10
Arkadiusz Jakubik
1
David Marqués
2
Michael Dweck, Gregory Kershaw
3
Blandine Lenoir
4
Lionel Baier
5
Margien Rogaar
6
Dean DeBlois
7
Frydrych-Zdanowska
8
Tim Moriarty
9
Len Wiseman
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia