Bitwa bogini płodności z demonem – tylko na 10. Brave Festival... Mudijettu to tradycja, którą zwykle można zobaczyć tylko w indyjskich świątyniach. Jednak w lipcu niezwykły spektakl obejrzą we Wrocławiu także widzowie 10. edycji Brave Festival.
Tradycja mudijettu narodziła się w IX wieku, a w 2010 roku została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Ten rytualny spektakl tańca oparty jest na precyzyjnych ruchach ciała i pracy z rytmem.
- Mudijettu wygląda niezwykle teatralnie, ale ma praktyczny, religijny wymiar. Wystawiane jest w świątyniach, żeby uczcić boginię Bhadrakali i złożyć hołd jej bohaterskim czynom – mówi Marek Mieleszko, producent wykonawczy Brave Festival.
Tę niezwykłą i jedną z najstarszych indyjskich form teatralno - tanecznych zobaczymy już w lipcu w czasie Brave Festival.
W trakcie występu aktorzy przedstawiają walkę pomiędzy boginią Bhadrakali i demonem Dariką. By opowiedzieć mitologiczną historię, używają oni wyłącznie gestów i bogatej mimiki twarzy. Ich ciało, ale również emocje i umysł, zostają poddane surowej dyscyplinie. Ogromne wrażenie robią stroje i maski, w które ubierają się aktorzy – kolorowe, równocześnie piękne i niepokojące. Oddanie bogini hołdu ma zapewnić pomyślność i opiekę uczestnikom obrzędu.
Artyści wystąpią w lipcu we Wrocławiu podczas 10. edycji Brave Festival. Będzie to jedyna okazja, by obserwować tę wiekową tradycję w Polsce.
10. Brave Festival odbędzie się pod hasłem "Święte ciało". Program skupi się na ludzkim ciele z wszelkimi jego kontekstami: od oczywistej cielesności po symboliczne połączenie ciała ze sferą ducha. W dużej części wydarzenia festiwalowe poświęcone będą kulturze i tradycji Indii. Widzowie mogą oczekiwać niezwykłych spektakli tańca i obrzędów, a także autentycznych ceremonii, w których ciało odgrywa szczególnie istotną, często niespotykaną nigdzie indziej rolę. Nowością będą artystyczne konfrontacje, w czasie których przedstawiciele różnych kultur spróbują stworzyć wspólny spektakl albo będą uczestniczyć w dyskusji o swojej twórczości. Widzowie będą mogli uczestniczyć w specjalnie organizowanych warsztatach.
10. edycja Brave Festival rozpocznie się 4 lipca Filmowym Przeglądem Brave Festival. Festiwal potrwa do 17 lipca 2014 r.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |