Jarosław Modzelewski: Stare papiery Nowe obrazy

Od 14 czerwca do 31 lipca w Galerii Zderzak będzie można zobaczyć wystawę Jarosława Modzelewskiego Stare papiery Nowe  obrazy.

„Stare papiery Nowe obrazy” to szesnasta wystawa Jarosława Modzelewskiego w Zderzaku. Pierwszą był pokaz „Tato, rączki to ludziki! Tato, rączki to armatki!” na strychu domu na Dębnikach w przełomowym 1989 roku.

Co zobaczy dzielny wspinacz  w roku 2014 po pokonaniu siedemdziesięciu sześciu schodów i czterech podestów wiodących do galerii – pod sam niemal dach kamienicy przy ulicy Floriańskiej 3?

Krajobraz, którego nigdy nie widział. Formację artystyczną wytworzoną pod dużym ciśnieniem historii. Śmiałe obrazy, które mówią zagadkami. Ogromne prace na papierach czołowego malarza epoki Solidarności, tej jawnej i tej podziemnej. Małe prace na papierach przenoszone w kuferkach z podwójnym dnem i w wojskowych chlebakach, dla niepoznaki wypełnionych legalną, prorządową prasą, na konspiracyjne wystawy w mieszkaniach prywatnych i w galeriach niezależnych, takich jak Zderzak.

Zderzak wpisuje się w krajobraz kulturowy prac na papierach Modzelewskiego z lat młodości, ponieważ powołany został do życia w tamtej epoce – także po to, by je pokazywać. A historyczna pieczątka Zderzaka, jak wiadomo, przypomina wulkan ze słuchawką telefoniczną w środku. Telefon wciąż jest czynny i dzwoni.

Widz zobaczy m.in. „Dwugłowego Chińczyka”, „Hölderlina zakneblowanego”, „Młodego i starego Hölderlina”, „Świadków Jehowy”, „Podawanie sobie rąk”, „Dwa odrzutowce”, „Pałac Kultury”, „Bieg czerwonych ludzi”, „Ja albo ktoś inny” i wiele innych intrygujących dzieł. A dla porównania – nowe obrazy.

Z tych powodów wystawa Modzelewskiego powinna zainteresować nie tylko historyków i miłośników sztuki, ale i zwykłych obywateli, którzy coraz głośniej narzekają na deficyt dobrej sztuki w krajowych placówkach wystawienniczych.

14 czerwca – 31 lipca 2014

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.06.14, autor: blackrose)
Tagi: Jarosław Modzelewski: Stare papiery Nowe obrazy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Yungblud
2
Benson Boone
3
Katatonia
4
Calum Hood
5
Saxon
6
Neil Young & The Chrome Hearts
7
sanah
8
Eluveitie
9
Skunk Anansie
10
Arkadiusz Jakubik
1
David Marqués
2
Michael Dweck, Gregory Kershaw
3
Blandine Lenoir
4
Lionel Baier
5
Margien Rogaar
6
Dean DeBlois
7
Frydrych-Zdanowska
8
Len Wiseman
9
Tim Moriarty
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia