"Generacje - Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń"

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Grupy Lotos wiosną 2014 roku ruszyła piąta już edycja wielomiesięcznego projektu „Generacje – Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń”, który integruje dzieci z Domów Dziecka i seniorów z Uniwersytetu III Wieku we wspólnych działaniach twórczych. W obecnej edycji projektu udział biorą trzy miasta: Kraków, Toruń i Łódź, w których aktywnie działają koordynatorzy kampanii  społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Projekt „Generacje – Kreacje” ma na celu integrację oraz aktywizację dwóch marginalizowanych grup społecznych i wiekowych, rozbudzenie trwałych zainteresowań kulturalnych, naukę odbioru i tworzenia kultury i sztuki, także za pomocą multimediów. Ważnym aspektem projektu jest ukazanie dzieciom z Domów Dziecka innych postaw życiowych niż te, które znają ze swoich rodzinnych domów, wzbogacenie oferty spędzania wolnego czasu, a także zachęcenie seniorów do wolontariatu.

W Krakowie uczestnicy projektu biorą obecnie udział  we wspólnych warsztatach tworzenia książek. Zainicjowane zostały również warsztaty multimedialne, dzięki którym seniorzy i wychowankowie Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Parkowa” uczą się korzystać z wolnych zasobów internetowych. Seniorzy i dzieci zintegrowali się w trakcie wspólnej gry na terenie filii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie -  „Arteteki”.

W Toruniu studenci Uniwersytetu III Wieku wraz z dziećmi wybrali się do teatru „Baj Pomorski” i uczestniczyli w spotkaniu z Edytą Jungowską. Obie grupy biorą udział w warsztatach plastycznych, dzięki którym wzajemnie się poznają i nawiązują przyjaźnie.

W Łodzi dzieci i seniorzy udali się na wyjazd integracyjny, gdzie wspólnie spędzili czas przy ognisku, bawiąc się i śpiewając. Uczestnicy odwiedzili również wspólnie ogród botaniczny. Obie grupy zakończyły już warsztaty plastyczne i są w trakcie zajęć odkrywających przed nimi tajemnice multimediów.

Obecna edycja projektu „Generacje – Kreacje” potrwa do końca roku. W każdym z miast seniorzy i dzieci zagrają w przedstawieniu finałowym wspólnie przygotowanym pod okiem instruktorów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Grupy Lotos.

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.06.2014, autor: blackrose)
Tagi: Generacje - Kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Europe
2
Bring Me The Horizon
3
Kasabian
4
The Rolling Stones
5
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
6
Sienna Spiro
7
Muse
8
Tarja
9
Suki Waterhouse
10
The Pretty Reckless
1
Kei Ishikawa
2
David Robert Mitchell
3
Richard Linklater
4
Yann Gozlan
5
Ridley Scott
6
Maciej Cuske
7
Christopher Nolan
8
Gabriele Muccino
9
Stéphane Demoustier
10
Bart Schrijver
1
Loreth Anne White
2
Sylvain Tesson
3
Małgorzata Zielińska
4
Robert A. Heinlein
5
Tomasz Jurys, Mateusz Grajek
6
Ruth K. Westheimer, Allison Gilbert Pierre Lehu
7
Agata Zamarska
8
Catherine Bell
9
Kazuo Ishiguro
10
Sebastian Fitzek
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia