Nowa powieść Wiktora Pielewina

Wiktor Pielewin – Batman Apollo. Nowa powieść jednego z najgłośniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich.

Przeł. Ewa Rojewska-Olejarczuk

Premiera: wrzesień 2014

Moim przyjaciołom i rówieśnikom, pokoleniu rosyjskich wampirów, urodzonych w latach 1750–2000 – wszystkim, którzy weszli w to życie jak do sympatycznego nocnego klubu, nie wiedząc, że noc, która nas przyhołubiła, dobiega już kresu. W książce występują bohaterowie powieści „Empire V”, ale nie musicie poznawać ich wcześniej.
Możecie zacząć stąd i „Empire V” przeczytać później.

R /Rama Drugi/

Rama to wampir, któremu trafiło się w Moskwie całkiem przytulne miejsce zamieszkania: rezyduje w okolicach Rublowki. W Rosji nie żyje się jednak łatwo, tym bardziej jeśli jest się kochankiem Wielkiej Myszy.

Rama wyjeżdża za granicę. Tam uczy się nurkować – nie w Morzu Śródziemnym, a w śmierci. W toku swoich grobowych wędrówek, w podziemnym zamku Draculi, Rama spotyka Sophię, atrakcyjną Amerykankę, marzącą o tym, by wyzwolić ludzkość. Staje się przewodnikiem po świecie zmarłych. W tym czasie gang Chaldejczyków wespół z wampirami podjudza w Moskwie do protestów.

Batman Apollo, najnowsza powieść jednego z najgłośniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich, jest kontynuacją Empire V. Wiktor Pielewin serwuje w niej wybuchową, mocno wstrząśniętą mieszankę stylów, gatunków, światów. Jedenasta książka autora to uczta dla miłośników demonologii, buddyzmu, literatury fantasy, traktatów filozoficznych czy wreszcie satyry, od wieków dobrze mającej się w Rosji. Wnikliwy czytelnik nie raz odczuje, skryty po licznymi fantastycznymi dekoracjami Pielewina, sztylet złośliwości wymierzonej w postaci współczesnego rosyjskiego światka politycznego i medialnego.

Batman Apollo to połączenie pielewinowskiego poczucia humoru z rozważaniami na temat miłości (czy jest silniejsza niż śmierć?), świadomości (gdzie są jej granice?) i tego świata (czy istnieje tamten?).

Wiktor Pielewin (ur. 1962 r., Moskwa) – ukończył Moskiewski Instytut Energetyczny. Sławę zyskał w latach 90., otrzymując nagrodę rosyjskiego Bookera za tom prozy Niebieska latarnia, Empire V. Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu natomiast powieść Generation „P”. Dziś jest jednym z najpoczytniejszych prozaików – w Rosji i za granicą.

Materiały prasowe Wydawnictwa Literackiego

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.08.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Wiktor Pielewin, Batman Apollo
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Dance Gavin Dance
2
Bioscope
3
Raphaela Gromes
4
Eunike Tanzil
5
Between The Buried And Me
6
King Princess
7
Hauser
8
KSU Akustycznie
9
Matteo Bocelli
10
Tom Odell
1
Anthony D'Ambrosio
2
Francis Lawrence
3
Fabio Grassadonia, Antonio Piazza
4
Kogonada
5
Felipe Vargas
6
Kate Woods
7
Ari Aster
8
Johannes Schmid
9
Darren Aronofsky
10
Robert Wichrowski
1
Anna Rybakiewicz
2
Gabriela Pawlina
3
Przemysław Kowalewski
4
Daniel Hurst
5
Octavia E. Butler
6
Weronika Wierzchowska
7
Wioletta Sawicka
8
Edyta Świętek
9
Bernadetta Janusz
10
Marcin Margielewski
1
Norbert Bajan
2
Natalia Korczakowska
3
Ewa Platt
4
Krzysztof Pastor
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia