Wspomnienia o Andrzeju Łapickim – wieczór poświęcony artyście

Andrzej Łapicki to główny bohater spotkania, które odbędzie się 18 listopada o godz. 19.00 w kinie Iluzjon w Warszawie. Aktor obchodziłby 90. urodziny.

Właśnie z tej okazji Filmoteka Narodowa oraz Zuzanna Łapicka-Olbrychska, córka Andrzeja Łapickiego, zorganizowali wieczór specjalny poświęcony pamięci artysty. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.00 pokazem odrestaurowanej wersji filmu Wszystko na sprzedaż w reż. Andrzeja Wajdy. Po projekcji odbędzie się spotkanie, na którym aktora wspominać będą jego przyjaciele i współpracownicy m.in.: reżyser Andrzej Wajda oraz aktorki Maja Komorowska i Grażyna Szapołowska.

Obchodom rocznicy urodzin aktora towarzyszyć będzie przegląd twórczości filmowej Andrzeja Łapickiego, który potrwa od 12 do 18 listopada. Złożą się na niego, wybrane przez Zuzannę Łapicką-Olbrychską, tytuły takie jak: Salto, Zazdrość i medycyna, Lekarstwo na miłość, Wesele czy Życie raz jeszcze.

W czasie trwania przeglądu w foyer kina będzie można oglądać multimedialną wystawę poświęconą aktorowi, na którą złożą się fotosy zarówno do filmowej, jak i teatralnej części twórczości bohatera wieczoru.

Andrzej Łapicki był jedną z najbardziej znanych twarzy polskiego ekranu lat 60. i 70. Współpracował z tak znamienitymi twórcami jak: Andrzej Wajda, Jan Rybkowski, Tadeusz Konwicki i Krzysztof Zanussi. Przez długi czas uchodził za czołowego amanta kina polskiego. W pamięci widzów zapisał się także, m.in. jako głos Polskiej Kroniki Filmowej, w której przez wiele lat był lektorem, a także jako genialny aktor sceniczny. Urodził się 11 listopada 1924 roku w Rydze. Studia aktorskie ukończył w czasie wojny w podziemnym PIST. W filmie pierwszy raz pojawił się w roku 1946 w Zakazanych piosenkach Leonarda Buczkowskiego. Od 1949 roku aktor związany był z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym, Narodowym i Polskim. W latach 1995-1999 zajmował stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. W latach 1947-1956 był lektorem Polskiej Kroniki Filmowej. W latach 1953-1993 wykładał w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (w latach 1971-1981 był dziekanem Wydziału Aktorskiego, a w latach 1981-1987 i 1993-1996 rektorem uczelni). Pełnił stanowisko prezesa Związku Artystów Scen Polskich (1989-1996). W latach 1989-1991 był posłem na Sejm RP.

Wystąpił w ponad stu rolach teatralnych oraz kilkudziesięciu telewizyjnych i filmowych. Zagrał między innymi w filmach: Dziś w nocy umrze miasto, Naprawdę wczoraj, Życie raz jeszcze, Salto, Lekarstwo na miłość, Poradnik matrymonialny, Wszystko na sprzedaż, Przygody pana Michała, Jak daleko stąd, jak blisko, Wesele, Zazdrość i medycyna, Ziemia obiecana, Debiutantka. Swoje najlepsze kreacje filmowe stworzył w filmach Tadeusza Konwickiego i Andrzeja Wajdy.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.11.14, autor: blackrose)
Tagi: Wspomnienia o Andrzeju Łapickim, wieczór poświęcony artyście, Iluzjon Filmoteki Narodowej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Wojtek Mazolewski Quintet
2
Steve Hackett
3
Józef Skrzek
4
Paul Weller
5
Pink Floyd
6
Daniel Blumberg
7
Ólafur Arnalds
8
Lauren Spencer Smith
9
The Teskey Brothers
10
The Storyteller
1
Quentin Dupieux
2
Ido Fluk
3
Cédric Klapisch
4
Juliusz Machulski
5
Samuel Van Grinsven
6
Paolo Genovese
7
Blandine Lenoir
8
Ken Scott
9
David Marqués
10
Michael Dweck, Gregory Kershaw
1
Krzysztof Garbaczewski
2
Krzysztof Pastor
3
Richard Chappell
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia