Powrót do kontekstu – premiery ikon polskiego designu lat 60.

W Galerii Artykwariat w Poznaniu odbędą się dwa spotkania poświęcone designowi. Firma Vzór pojawi się 4 grudnia, natomiast fundacja nowymodel.org 11 grudnia.

Spotkania odbędą się pod nazwą Powrót to kontekstu. Postać Romana Modzelewskiego, a także historię firmy Vzór przedstawią jej założyciele: Jakub Sobiepanek i Michał Woch. Po wszystkim odbędzie się prezentacja mebli w kolekcji ForForm. Drugie spotkanie prowadzone przez poznańską fundację nowymodel.org będzie miało również miejsce w Galerii Artykwariat, tuż po nim kolejne premiery w kolekcji ForForm.

Po wystawie poświęconej Meblościance Kowalskich i premierze kolekcjonerskiego Krzesła Kowalskiego, dostępnego już w poznańskim ForFormie w sygnowanej, limitowanej edycji dziesięciu sztuk, przyszedł czas na kolejny krok w odkrywaniu i prezentowaniu polskiego designu. ForForm skoncentrowany na wzornictwie i sztuce zachodnioeuropejskiej drugiej połowy XX wieku, od początku działalności stara się wykraczać poza utarty, spopularyzowany kanon designu. We wzornictwie polskim kanon ten dopiero się tworzy. Bezimienne dotąd meble nazywane są coraz częściej i świadomie nazwiskami ich twórców. Rosnące zainteresowanie designem sprawia, że wciąż odkrywane są i przywracane do życia ponadczasowe wzory projektantów żyjących w PRL-u, będące niegdyś jedynie prototypami, a dziś budzące zachwyt innowacyjnością. Nieliczne z nich stały się ikonami nowoczesności – fotelem Romana Modzelewskiego z 1958 roku zachwycał się sam Le Corbusier. Niemniej, przypuszczalnie przez naszą niegdysiejszą sytuację historyczno-polityczną perełki polskiego wzornictwa istnieją na marginesie, lub poza kontekstem designu europejskiego.

Powrót do kontekstu to nie tylko dwa spotkania z profesjonalistami – warszawską firmą Vzór, oraz poznańską fundacją nowymodel.org, ale także dwie premiery. Obok prezentowanych po raz pierwszy wzorów Romana Modzelewskiego i Rajmunda Teofila Hałasa od tej pory w ForFormie będzie można zobaczyć, a także zakupić Regał o zmiennych wysokościach czy słynny fotel RM58, za którego wskrzeszenie firma Vzór otrzymała prestiżowe nagrody.

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.11.14, autor: blackrose)
Tagi: Powrót do kontekstu, Galeria Artykwariat w Poznaniu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
CALUM HOOD
2
Haim
3
Steve Hackett
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Lauren Spencer Smith
8
Józef Skrzek
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Cédric Klapisch
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Michael Dweck, Gregory Kershaw
5
Ido Fluk
6
David Koepp
7
Joseph Kosinski
8
Dani de la Orden
9
David Marqués
10
Blandine Lenoir
1
Monika Kacprzyk
2
Marcel Moss
3
Barbara Kingsolver
4
Kobi Yamada
5
Juan Gómez-Jurado
6
Agata Zamarska
7
Emma Angstrom
8
Isabel Allende
9
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
10
Molly Jong-Fast
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia