MIASTO. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM
/MARZEC - MAJ 2015/
Miasto, przestrzeń, dzielnica – miejsca, w których żyjemy, pracujemy, tworzymy. Angażujemy się w nowe idee i szybko porzucamy je rozczarowani. Czy istnieje szansa na zmianę? Czy potrafimy jeszcze stworzyć zupełnie nowy paradygmat? Czy też jesteśmy skazani na ciągłe zawieszenie między utopią a rozczarowaniem?
W kolejnym bloku tematycznym Teatru Powszechnego zostanie podjęta dyskusja nad miejscem teatru w przestrzeni publicznej. W trakcie dwóch konferencji analizowana będzie rola, jaką odrywa instytucja kultury w środowisku lokalnym i rola teatru publicznego we współczesnym społeczeństwie. Pierwsza z premier bloku – „Iwona, księżniczka z Burbona” Magdaleny Fertacz w reż. Leny Frankiewicz – w nowatorskiej formule teatru dla młodzieży, podejmie temat wykluczenia społecznego. W drugiej – „Lalce” według Bolesława Prusa w reż. Wojciecha Farugi - twórcy przyjrzą się z dzisiejszej perspektywy ideom pozytywizmu.
PREMIERY W RAMACH BLOKU:
MIASTO. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM
„IWONA, KSIĘŻNICZKA Z BURBONA”, Premiera 13 marca 2015, Scena Mała Magdalena Fertacz
reżyseria: Lena Frankiewicz
scenografia: Marcin Chlanda
kostiumy: Arek Ślesiński
muzyka: Marek Karolczyk, Kamil Pater
układ ruchu: Izabela Chlewińska
projekcje video: Roman Przylipiak
asystent reżysera: Jakub Olszak
asystent kostiumografa: Kornelia Dzikowska
obsada: Karolina Adamczyk, Eliza Borowska, Julia Wyszyńska, Jacek Beler, Michał Czachor, Piotr Ligienza, Michał Sitarski
„Iwona nie jest ładna. Iwona nie jest gładka.” Gorzej – Iwona jest biedna. Iwona przypomina wszystkim o biedzie i wykluczeniu społecznym. Co wyniknie z jej konfrontacji ze światem bogatych i zadowolonych z siebie? Co stanie się kiedy wszystkim opadną maski?
Spektakl realizowany w nowatorskiej formule, przeznaczony specjalnie dla widzów od 14 roku życia, dla których nadal brakuje propozycji w repertuarach polskich teatrów. Równocześnie ze spektaklem prowadzone będą działania z zakresu edukacji społeczno-kulturalnej dla młodzieży.
Lena Frankiewicz (ur. w 1979 r.), absolwentka Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jako aktorka pracowała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, a od 2009 roku jest etatową aktorką Teatru Studio w Warszawie. W 2009 roku debiutowała również jako reżyserka spektaklem „60/09” w Teatrze Wytwórnia. Sztuki w jej reżyserii wystawiane były również w Teatrze Konsekwentnym, Teatrze Polskim (Warszawa), Teatrze Baj Pomorski w Toruniu oraz w Teatrze Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. W 2011 roku zdobyła II nagrodę za reżyserię na Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr (za spektakl „Kto znajduje, źle szukał”).
PRAGA, MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM.
POKAZY SPEKTAKLI WARSZTATOWYCH
Troje studentów reżyserii, Aleksandra Jakubczak, Agata Baumgart i Michał Salwiński, wyrusza na warszawską Pragę, szukając jej dzisiejszej tożsamości. W ramach warsztatów powstaną trzy opowieści o współczesnej Pradze, jej tajemnicach, sprzecznościach, ewenementach. Pokazy spektakli warsztatowych odbędą się 17, 18, 19 kwietnia na Scenie Małej.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Teatr Powszechny - Teatr Publiczny” w związku z obchodami 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„LALKA”, Premiera 15 maja 2015, Scena Duża
Bolesław Prus
reżyseria: Wojciech Faruga
adaptacja: Paweł Sztarbowski
scenografia: Agata Skwarczyńska
obsada: Karolina Adamczyk, Aleksandra Bożek, Anita Sokołowska, Maria Robaszkiewicz, Olga Sawicka, Julia Wyszyńska, Jacek Beler, Michał Jarmicki, Piotr Ligienza, Michał Napiątek, Marcin Czarnik
Twórcy spektaklu chcą odczytać powieść Bolesława Prusa poprzez analizę rodzących się w XIX wieku pojęć i kategorii, które do dziś określają naszą świadomość. Kapitalizm, gospodarka wolnorynkowa, postęp naukowy, reprodukcja techniczna, genetyka, teoria ewolucji – to zjawiska, które powstawały lub przybierały na sile mniej więcej w czasie, w którym rozgrywa się „Lalka”. Dziś są dla nas tak oczywiste, że właściwie ich nie dostrzegamy, dlatego kontekst XIX wieku może pozwolić przyjrzeć im się baczniej i bardziej krytycznie.
Wojciech Faruga (ur. 1981 r.), reżyser teatralny, studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Akademii Teatralnej w Warszawie. Związany z teatrami: Polskim w Bydgoszczy, Dramatycznym w Wałbrzychu, Starym w Krakowie i Polskim w Bielsku-Białej. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”.
KONFERENCJE W RAMACH BLOKU: MIASTO. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM
KONFERENCJA: PRASKA PLATFORMA KULTURY
25 i 26 marca
Zapraszamy wszystkie instytucje, organizacje i aktywistów praskich do wspólnej refleksji nad kondycją dzielnicy, w której działamy. Chcemy, aby marcowe spotkanie stało się okazją do zmapowania problemów życia społecznego i kulturalnego dzielnicy, ale także szansą na wspólne wypracowanie możliwych pozytywnych rozwiązań. Wszyscy - niezależnie czy to małe lokalne stowarzyszenia, czy duże instytucje obecne w świadomości ogólnopolskiej - jesteśmy sąsiadami w konkretnym miejscu i pośród konkretnej społeczności. Chcemy tej społeczności lepiej służyć i być jej orędownikiem w relacjach z lokalnymi i miejskimi urzędnikami. Liczymy, że marcowe spotkanie stanie się zaczynem stałej, intensywnej platformy współpracy.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Teatr Powszechny - Teatr Publiczny” w ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
KONFERENCJA MIĘDZYNARODOWA:
TEATR PUBLICZNY. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM
17-18 kwietnia
Nawiązując do obchodów 250-lecia teatru publicznego w naszym kraju, Teatr Powszechny w Warszawie chce podjąć dyskusję nad rolą i miejscem teatru publicznego w dzisiejszej Polsce. Do wspólnej rozmowy zostanie zaproszona grupa teatrów, aktywnie działających w przestrzeni publicznej i zabierających głos w sprawach ważnych dla społeczeństwa. Razem zastanowimy się nad szansami i wyzwaniami jakimi przed naszymi instytucjami stawia współczesność. W naszej pracy chcemy także sięgnąć po doświadczenie teoretyków i praktyków z kraju i zagranicy, tak aby stworzyć teatry, które jeszcze lepiej służą artystom i publiczności, stojąc na straży fundamentalnej roli kultury publicznej w demokratycznym społeczeństwie.
Spotkania robocze będą miały charakter zamknięty (za zaproszeniami), lista wykładów i warsztatów otwartych dla publiczności zostanie podana na stronie internetowej nie później niż 1 kwietnia.
WYDARZENIA W RAMACH BLOKU: MIASTO. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM
SEMINARIUM: „LALKA. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM”
2 marca 2015, godz. 18.00, foyer główne
Seminarium naukowe związane z rozpoczęciem prób do planowanej na 15 maja premiery „Lalki” w reżyserii Wojciecha Farugi. Wspólnie z zaproszonymi badaczami zastanawiać się będziemy, dlaczego wciąż chętnie wracamy do powieści Bolesława Prusa i jakie nowe możliwości interpretacyjne otwiera ona współcześnie.
W seminarium udział wezmą: prof. Krystyna Duniec, prof. Ewa Paczoska, Kazimiera Szczuka, dr Bartłomiej Szleszyński
ŚNIADANIE W PIERWSZYM RZĘDZIE
Drugie śniadanie w Pierwszym Rzędzie z twórcami spektakli Teatru Powszechnego. Włoską tradycję długiego śniadaniowania przenosimy na warszawską Pragę i sprawdzamy jak ta formuła relacji sprawdzi się niedzielną porą. Kawiarnia Pierwszy Rząd serwuje zwyczajowy wikt, my intelektualny prowiant w postaci otwartej rozmowy z artystami kilka dni po premierze.
Pierwsze spotkanie 15 marca o godz. 11.00 z twórcami spektaklu „Iwona, księżniczka z Burbona”.
PRACOWNIA PODEJRZANYCH PRAKTYK TEATRALNYCH
Grupa wyłonionych w konkursie młodych dramatopisarzy szlifuje swoje umiejętności pod okiem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Artura Pałygi. Pierwsze efekty ich pracy będzie można zobaczyć 27 marca w trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym dniu w klubie Mózg odbędzie się czytanie wybranych prac przygotowanych w trakcie zajęć. Szczegóły na stronie Teatru Powszechnego.
DZIAŁANIA EDUKACYJNE
WARSZTATY DO SPEKTAKLU „IWONA, KSIĘŻNICZKA Z BURBONA”
Cykl warsztatów towarzyszących spektaklowi służy wspieraniu młodych widzów w budowaniu kontekstu do spektaklu, uwrażliwianiu ich na problemy społeczne oraz rozbudzaniu twórczej aktywności.
PRZED SPEKTAKLEM
Marcowe warsztaty okołopremierowe to niepowtarzalna okazja do spotkania z artystami -głównymi realizatorami „Iwony, księżniczki z Burbona”. Praktyczne zajęcia z twórcami, tuż przed obejrzeniem spektaklu, dotyczyć będą wybranych aspektów tematycznych i estetycznych przedstawienia.
Czas trwania: 2 godziny
Liczba uczestników: 15 – 30 osób
Terminy: 14, 17, 18 marca, godz. 15. 30 -17. 30
Koszt udziału: warsztaty w cenie biletu na spektakl
Szczegóły i rezerwacje: d.szulc@powszechny.com
Grupy, które chcą zobaczyć spektakl w kwietniu, mogą z kolei zaprosić do szkoły pedagoga teatru i wspólnie z nim podczas dwugodzinnego działania warsztatowego przygotować się do odbioru spektaklu. Zajęcia mają charakter praktyczny.
Liczba uczestników: 15 - 30 osób
Termin do uzgodnienia
Koszt udziału: warsztaty w cenie biletu na spektakl
Szczegóły i rezerwacje: d.szulc@powszechny.com
PO SPEKTAKLU
Po każdej prezentacji spektaklu w teatrze odbywa się 45-minutowe spotkanie służące zbudowaniu przestrzeni do bezpiecznej i swobodnej wymiany myśli na temat problemów poruszanych w przedstawieniu.
Spotkanie w cenie biletu na spektakl, odbywa się na scenie tuż po zakończeniu przedstawienia.
JAKI TEATR DLA MŁODEGO WIDZA?
Konferencja dla nauczycieli
25 kwietnia, godz. 9.00
Całodniowe spotkanie z nauczycielami, wychowawcami, psychologami, pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz rodzicami, wynika z potrzeby zastanowienia się nad wyzwaniami oraz problemami, z którymi spotyka się młodzież w kontekście teatru. Pretekstem do dyskusji twórców, pedagogów i ekspertów będzie najnowszy spektakl Teatru Powszechnego przygotowany specjalnie dla widzów od 14 roku życia. Podczas wykładów, rozmów oraz warsztatów nauczyciele i rodzice zapoznają się z możliwościami zastosowania teatru jako platformy do nawiązania dialogu z młodymi ludźmi, także na ważne dla nich tematy. Konferencji towarzyszy premiera belferska spektaklu „Iwona księżniczka z Burbona” w reż. Leny Frankiewicz.
KONFERENCJA: PRASKA PLATFORMA KULTURY, 25, 26 marca
KONFERENCJA MIĘDZYNARODOWA: TEATR PUBLICZNY. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM, 17, 18 kwietnia
PRAGA, MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM. POKAZY SPEKTAKLI WARSZTATOWYCH.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dział Promocji i Obsługi Widzów Teatru Powszechnego w Warszawie tel. 22 818 21 92 Rzecznik prasowy Małgorzata Czajkowska tel. kom. 508 144 004 e-mail: m.czajkowska@powszechny.com
www.powszechny.com
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |