Haiku – najkrótsza poezja świata i nowe gwiazdy 4. Festiwalu Miłosza

Festiwal Miłosza to nie tylko poetycka podróż zainspirowana „Księgą Olśnień”, ale także wykłady i dyskusje poświęcone bliskiemu Miłoszowi gatunkowi poezji pochodzącemu z Dalekiego Wschodu. W ramach Festiwalu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja Haiku (15-17 maja 2015). Udział w niej wezmą autorzy, tłumacze i znawcy gatunku z całego świata.

Haiku to poezja wyróżniająca się estetycznym i formalnym minimalizmem, nierzadko również błyskotliwym humorem. Sam Miłosz przyczynił się do popularyzacji tego gatunku wydając w 1992 roku zbiór „Haiku”. Tomik zawierał tłumaczone przez niego klasyczne utwory japońskich mistrzów oraz współczesnych poetów amerykańskich i kanadyjskich.

Festiwal Miłosza będzie doskonałą okazją do bliższego przyjrzenia się zarówno japońskim tradycjom poetyckim, jak i przyczynom popularności haiku na Zachodzie. Będzie można wysłuchać odczytów nt. klasyków gatunku – Matsuo Basho czy Kobayashi Issy, a także poznać powiązania haiku z malarstwem, grafiką i fotografią (haiga) oraz prozą (haibun). W ramach konferencji odbędzie się również wystawa haig – obrazów inspirowanych poezją haiku. Swoje prace zaprezentuje pomysłodawczyni konferencji – Lidia Rozmus. Haigi fotograficzne przedstawią Dainius Dirgėla z Litwy oraz Robert Kania z Polski.

W maju Miasto Literatury UNESCO stanie się jednym z najbardziej poetyckich adresów w Polsce, przyciągając rzesze czytelników na spotkania z poetami, tłumaczami i badaczami literatury. W zacnym gronie gości Festiwalu Miłosza znajdą się m.in. znakomita brytyjska poetka, laureatka prestiżowej T. S. Eliot Prize – Alice Oswald. Jej kontekstualna poezja, obficie czerpiąca z historii literatury europejskiej, zyskała popularność i uznanie czytelników oraz krytyki na całym świecie. Spotkanie z Oswald poprowadzi jej polska tłumaczka – Magdalena Heydel.

Miłośników poezji z pewnością ucieszy przybycie do Krakowa jednego z najważniejszych współczesnych poetów słoweńskich – Uroša Zupana, którego wielogłosową twórczość można odczytywać jako poruszający dialog z poezją Johna Ashbery’ego czy Tomaža Šalamuna. Sam Zupan nie ukrywa też fascynacji twórczością polskich poetów – Miłosza i Świetlickiego.

Wyrazistym głosem Festiwalu będzie również poeta i filozof – Michał Sobol. Jego ostatni tomik pt. „Pulsary” przyniósł mu w 2014 roku nominacje do najważniejszych wyróżnień: Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Udział w 4. Festiwalu Miłosza potwierdziła również polska „poetka cudzoziemka” – Wioletta Grzegorzewska, autorka rewelacyjnie przyjętego zbioru prozy poetyckiej pt. „Guguły”. Prowadziła warsztaty literackie w bibliotekach, szkołach i ośrodkach kultury, a jej wiersze ukazywały się w wielu czasopismach literackich. Laureatka m.in. Konkursu Literackiego Polish Books w Londynie.

Każda kolejna odsłona programu 4. Festiwalu Miłosza pokazuje, że tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Już dziś polecamy wpisać w kalendarze wizytę w poetyckim Krakowie w maju!

Wydarzenia w ramach Konferencji Haiku mają charakter otwarty.

Więcej informacji na stronie www.miloszfestival.pl.

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.04.15, autor: blackrose)
Tagi: Haiku, Nowe gwiazdy 4. Festiwalu Miłosza
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Van Halen
3
Tom Grennan
4
Molly Tuttle
5
Daniel Blumberg
6
The Storyteller
7
Wojtek Mazolewski Quintet
8
Ólafur Arnalds
9
Paul Weller
10
Steve Hackett
1
Mehdi Avaz
2
Michael Shanks
3
Darren Aronofsky
4
Samuel Van Grinsven
5
Guillaume Nicloux
6
Mike Flanagan
7
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
8
Zach Cregger
9
Paolo Genovese
10
Paolo Cognetti
1
Mario Vargas Llosa
2
Kelsey Cox
3
Beatriz Serrano
4
Lucinda Riley
5
Anna Bailey
6
Elizabeth Jane Howard
7
Antoine Wilson
8
Ildefonso Falcones
9
Hanna Greń
10
Patrycja Pelica
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia