James Joyce dotąd niepublikowany

6 maja w wydawnictwie W.A.B. ukaże się zbiór dziesięciu niepublikowanych historii Jamesa Joyce’a zatytułowany "Hotel Finna". Odnalazł je i wydał niezależny badacz Danis Rose ponad 80 lat po śmierci pisarza.

James Joyce był niewątpliwie jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Jego unikatowy styl pisania i myślenia, to w jaki sposób przedstawiał świat, zapewniły mu rzesze wielbicieli, a dzieła takie jak Portret artysty z czasów młodości czy Ulisses wciąż prowokują historyków i teoretyków literatury do refleksji. Jednak nie wszystkie dzieła Joyce’a ujrzały światło dzienne – w tym dziesięć wyjątkowych historii składających się na Hotel Finna.

Ten zbiór szkiców literackich stanowi etap przejściowy między Ulissesem a ostatnią powieścią irlandzkiego pisarza, Finneganów trenem. Pobrzmiewają tu echa najważniejszych wydarzeń w historii Irlandii od ponad millenium, a wśród bohaterów odnaleźć można m.in. znanego z Finneganów trenu H.C. Earwickera. Niepublikowane nigdy wcześniej szkice można zatem czytać zarówno jako samodzielne i oryginalne utwory, dzięki którym czytelnik zanurza się w historii, jak i jako wstęp do Finneganów trenu, ostatniej powieści Joyce’a, będącej jego opus magnum. Wszystko to czyni z Hotelu Finna dzieło bez wątpienia warte uwagi, zwłaszcza dla miłośników twórczości wielkiego irlandzkiego pisarza. Hotel Finna to świadectwo jego procesu twórczego.

James Augustine Aloysius Joyce (1882–1941) – irlandzki pisarz, jeden z najwybitniejszych intelektualistów oraz autorów XX wieku. Urodził się w Dublinie w rodzinie wielodzietnej, żyjącej na skraju ubóstwa. Uczęszczał do szkoły jezuickiej, a naukę kontynuował na Uniwersytecie w Dublinie, studiując filozofię i filologię, ucząc się języków obcych – włoskiego, francuskiego i staroangielskiego. Wśród jego uczniów byli m.in. Italo Svevo i Samuel Beckett. Najbardziej znane dzieła Joyce’a to: Portret artysty z czasów młodości, Dublińczycy, Ulisses i Finneganów tren. Często nierozumiany za życia, swoimi powieściami i opowiadaniami zapewnił sobie pośmiertną sławę, określając jednocześnie nowoczesną tożsamość człowieka współczesnego.

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.04.15, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: James Joyce, Hotel Finna
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kwiat Jabłoni
2
Balu Brigada
3
Karnivool
4
Megadeth
5
Robbie Williams
6
Lech Janerka
7
Gaerea
8
Robert Plant
9
Bob Dylan
10
Bioscope
1
Mary Bronstein
2
Kasia Adamik
3
Harry Lighton
4
Paolo Sorrentino
5
Emerald Fennell
6
Carmen Emmi
7
Josh Safdie
8
Bartłomiej Ignaciuk
9
Wojciech Smarzowski
10
Siergiej Łoźnica
1
Weronika Zajkowska
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Garbaczewski
6
Krzysztof Pastor
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia