Ucho w wodzie czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej

Ucho w Wodzie czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej to multidyscyplinarny projekt o charakterze artystyczno-społecznym, eksplorujący audiosferę Wyspy Sobieszewskiej. W ramach działań przewidzianych w programie projektu odbędą się warsztaty z udziałem artystów, spacery dźwiękowe, tworzenie rzeźb kinetycznych, wystawy i dźwiękowe instalacje site-specific. Efekty kilkumiesięcznych prac zostaną zaprezentowane w sierpniu podczas „Festiwalu Instalacji Lirycznych -  Liryka dla dzieci” organizowanego przez Wyspę Skarbów Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz w formie mapy dźwiękowej dostępnej na stronie internetowej www.uchowwodzie.wordpress.com.

Bezpośrednią inspiracją dla powstania projektu stało się samo miejsce, niezwykle interesująca dźwiękowo przestrzeń Wyspy Sobieszewskiej idealnie wpisującej się w ideę akustycznej ekologii, stworzonej i rozwijanej od połowy lat 60 XX wieku przez kanadyjskiego kompozytora R. Murray’a Schafera oraz jego zespół badawczy World Soundscape Project. Według Schafera otoczenie dźwiękowe typowe dla współczesnej cywilizacji jest „zanieczyszczone”, a charakterystyczne dla Zachodu uprzywilejowanie percepcji wizualnej czyni nas mniej wrażliwymi na dźwięk i dźwiękosferę. Istotę Schaferowskiej koncepcji ekologii akustycznej stanowi idea środowiska jako utworu muzycznego. Jego zdaniem poznanie i badanie otaczającego nas krajobrazu dźwiękowego jest etapem prowadzącym następnie do świadomego twórczego kształtowania „wielkiej kompozycji muzycznej świata".

Wyspa Sobieszewska funkcjonuje od lat, zwłaszcza w okresie letnim, jako typowy nadmorski kurort turystyczny z wszechobecną „przemocą akustyczną”, która zagłusza jej naturalny pejzaż dźwiękowy. Dlatego też za pośrednictwem działań społeczno-artystycznych chcielibyśmy „odczarować” typową dla lata scenerię hałaśliwego letniska i zaproponować mieszkańcom i turystom niekonwencjonalne warsztaty, poprzez udział w których będą mieli okazję wsłuchać się w otoczenie i odkryć je na nowo uczestnicząc w tworzeniu instalacji dźwiękowych oraz rodzinnych spacerach, nastawionych przede wszystkim na poznawanie ekologicznych i akustycznych walorów Wyspy. Poprzez ten rodzaj działań mamy nadzieję wprowadzić uczestników projektu w zagadnienia z zakresu ekologii dźwiękowej, field recordingu, muzyki współczesnej a także zainicjować dyskusję dotyczącą obecności przyrody w mieście.

Cykl warsztatów dźwiękowych w ramach projektu Ucho w Wodzie prowadzonych przez specjalistów w tej dziedzinie będzie dotyczył tematyki związanej z nagrywaniem i uwrażliwieniem na dźwięki otoczenia oraz ukazywał możliwości ich wykorzystania w muzyce współczesnej (fieldrecording, ekologia akustyczna). Do udziały w projekcie zaprosiliśmy wielu interesujących artystów. Warsztaty będą również nastawione na badanie relacji: dźwięk­ - przestrzeń. Część warsztatów będzie miała charakter instalacji w przestrzeni, łączących ze sobą sztukę i dźwięk. Będziemy je tworzyć wykorzystując naturalne surowce, wszystko to, co oferuje morze, las, rzeka i kanały. Naszą inspiracją będą działania z zakresu land­artu, czyli sztuki ziemi.

Część warsztatów realizowanych w ramach projektu ma charakter zamknięty i skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej oraz uczniów gdańskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. W projekcie biorą udział również seniorzy z Klubu Seniora „Bursztynek” i osoby niewidome i niedowidzące z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym w Gdańsku.


Wszystkie warsztaty realizowane we współpracy z „Wyspą Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury (jedyną instytucją kultury na Wyspie Sobieszewskiej), mają charakter OTWARTY i do udziału w nich zapraszamy wszystkich mieszkańców Miasta Gdańska. W ramach tej części projektu, pierwszy wspólny wieczorny spacer dźwiękowy połączony z warsztatami odbędzie się już 16 maja 2015 roku podczas Nocy Muzeów organizowanej na Wyspie Sobieszewskiej przez Wyspę Skarbów GAK. Na kolejne działania zaprosimy w sierpniu podczas Festiwalu Instalacji Lirycznych.

Zaproszeni artyści:

    Rafał Kołacki
    Kamila Mazur
    Paulina Zielińska
    Jacek Szczepanek
    Agnieszka Baaske
    Krzysztof Topolski
    Sebastian Bednarek

Jeśli jesteś zainteresowany uwrażliwieniem swojego UCHA na dźwięki otoczenie napisz do nas na adres: sztukacieszuka@gmail.com

Jeśli poszukujesz więcej informacji na temat projektu zajrzyj na:

    www.uchowwodzie.wordpress.com
    www.sztukacieszuka.blogspot.com
    www.wyspaskarbow.gak.gda.pl
    www.facebook/uchowwodzie.com

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: uchowwodzie.wordpress.com

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.05.15, autor: blackrose)
Tagi: Ucho w wodzie czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia