Już 12 sierpnia po raz drugi w legnickiej Galerii Sztuki pojawi się wystawa z cyklu Łemkowskie Jeruzalem. Realizacja tego projektu integruje łemkowskie środowisko artystyczne, które w swych twórczych poszukiwaniach porusza różne kwestie związane z tą kulturą. Coroczne ekspozycje ukazują niszową (jeśli chodzi o zakres tematyczny) twórczość artystów związanych – także symbolicznie – z łemkowszczyzną.
Tegoroczna edycja wydarzenia jest kolejną odsłoną (po wystawach Efekt Warhola z 2013 roku oraz Notatnik ze świata z 2014) wieloetapowego cyklu prezentacji podejmującego w swojej idei kluczowy dla tego przedsięwzięcia temat poszukiwań własnych korzeni, tożsamości w odniesieniu do miejsca, w którym się żyje. Temat autoportretu jest i był bardzo popularny wśród wielu artystów, którzy priorytetowo traktowali próby autoanalizy i poznania własnej tożsamości.
Na wystawę składa się kilkadziesiąt prac z różnych dziedzin (malarstwo, grafika komputerowa, film), powstałych podczas tygodniowego pleneru. Hasłem i inspiracją tegorocznego spotkania twórczego była praca Nikifora Autoportret potrójny.
Łemkowskie Jeruzalem stało się ważne nie tylko dla organizatorów i coraz ambitniejszych artystów w nim uczestniczących. Jest niezaprzeczalnym, szeroko znanym nie tylko w Polsce świadectwem, że współczesna sztuka łemkowska to istotny element narodowej kultury naszych przyjaciół.
Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Wystawa Łemkowskie Jeruzalem: Autoportret potrójny.
Od 12 sierpnia do 2 września 2015 roku
Wernisaż: 21 sierpnia, godz. 19.00
Galeria Sztuki w Legnicy
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |