Dybuk po raz ostatni w tym roku

"Dybuka" w reżyserii Mai Kleczewskiej będzie można zobaczyć po raz ostatni w tym roku od 27 do 29 listopada. Jest to spektakl, który zaingurował  świętowanie 65-lecie istnienia Teatru Żydowskiego.

Premiera "Dybuka" na podstawie Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej odbyła się w kwietniu. Był to jeden z najczęściej komentowanych spektakli minionego sezonu. 15 listopada za tę sztukę reżyserka otrzymała „Laur Konrada” na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach.

Spektakl "Dybuk" oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym Romeo i Julią, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

Reżyseria: Maja Kleczewska
Przekład: Michał Friedman
Scenariusz: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
Kostiumy: Konrad
Dramaturgia: Łukasz
Muzyka: Stefan Węgłowski
Scenografia, światła, video: Wojciech Puś
Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Maja Kleczewska | Dybuk
Od 27 do 29 listopada 2015 roku
Teatr Żydowski w Warszawie

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.11.2015, autor: blackrose)
Tagi: Maja Kleczewska, Teatr Żydowski, Warszawa, Dybuk
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Europe
2
Kasabian
3
Bring Me The Horizon
4
The Rolling Stones
5
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
6
Sienna Spiro
7
Muse
8
Tarja
9
Suki Waterhouse
10
The Pretty Reckless
1
David Robert Mitchell
2
Destin Daniel Cretton
3
Jacob Chase
4
Jon Erwin,
5
Olivia Wilde
6
Sébastien Vaniček
7
Gabriele Muccino
8
Quentin Dupieux
9
Yann Gozlan
10
Sang-il Lee
1
Sebastian Fitzek
2
Agnieszka Kozak
3
Jolanta Maria Kaleta
4
S.K. Tremayne
5
Loreth Anne White
6
John Grisham
7
George R.R. Martin, Jr., Elio M. Garcia, Linda Antonsso
8
Selena Wisnom
9
Graham Masterton
10
Graham Masterton
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia