27 stycznia o godzinie 16.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z XI Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.
Warszawskie obchody XI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozpoczną się 27 stycznia przy Pomniku Bohaterów Getta o godz. 16.00. Pod pomnikiem złożą wieńce urzędnicy państwowi, ambasadorowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych i religijnych oraz harcerze i młodzież szkolna – w ten sposób uczczą wspólnie pamięć o Zagładzie. Ważnym elementem uroczystości będzie modlitwa ekumeniczna odmówiona przez przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, która podkreśli duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. W trakcie uroczystości odbędzie się również Apel Pamięci, podczas którego każdy z nas będzie mógł odczytać imiona Ofiar Holokaustu, także swoich Bliskich.
Po uroczystości Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz zaprasza o godz. 18.00 na spektakl o ostatniej nocy Janusza Korczaka pt. „Noc całego życia” w reżyserii Szymona Szurmieja na podstawie scenariusza Ryszarda Marka Grońskiego. Bilety i więcej o spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/noc-calego-zycia-miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holocaustu.
Światło Pamięci
Fundacja Shalom po raz kolejny prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2016 roku, o godz. 18.00. Wyrażamy nadzieję, że ten piękny symbol płonącej świecy będzie wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego.
„Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło” – apeluje Gołda Tencer. Akcja ma charakter ogólnopolski. Zyskała poparcie przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu Fundacji Shalom https://www.facebook.com/fundacja.shalom/ pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić na swojej tablicy.
Tramwaj
27 stycznia br. w godz. 12.00 – 18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy Tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą Plac Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Marszałkowska - Andersa - Stawki - al. Jana Pawła II - Popiełuszki - Metro Marymont - Popiełuszki - al. Jana Pawła II - Okopowa - Towarowa - Plac Zawiszy - Plac Narutowicza.
Fundacja Shalom, Tel. 22 620 30 36/37, www.shalom.org.pl, shalom@shalom.org.pl
Utwór | Od |
| 1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
| 1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
| 2. było, jest i będzie | ametka |
| 3. O Tobie | ametka |
| 4. Świat wokół nas | karolp |
| 5. Kolekcjonerka (opko) | will |
| 6. alchemik | adolfszulc |
| 7. taka zmiana | adolfszulc |
| 8. T...r | kid_ |
| 9. przyjemność | izasmolarek |
| 10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
| 1. Sprzymierzeniec | blackrose |
| 2. Podaruję Ci | litwin |
| 3. test gif | amigo |
| 4. Primavera_AW | annapolis |
| 5. Melancholia_AW | annapolis |
| 6. +++ | soida |
| 7. *** | soida |
| 8. Góry | amigo |
| 9. Guitar | amigo |
| 10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
| 1. Zielona granica | irka |
| 2. Tajemnice Joan | wanilia |
| 3. Twój Vincent | redakcja |
| 4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
| 5. Miasto 44 | annatus |
| 6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
| 7. O matko! Umrę... | lu |
| 8. Subtelność | lu |
| 9. Mustang | lu |
| 10. Pokój | martaoniszk |