Wyklad po spektaklu "Nie trzeba" w WTW

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na pasjonującą wyprawę w świat matematyki, który może być zrozumiały także dla laików. Wybitny popularyzator nauki – profesor Paweł Strzelecki z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o jednej z najgłośniejszych matematycznych historii przełomu XX i XXI wieku.

Między listopadem 2002 i kwietniem 2003 Grigorij Jakowlewicz Perelman, rosyjski geometra z Instytutu Stiekłowa w St. Petersburgu, ogłosił zaskakujące publikacje, w których anonsował m.in. dowód hipotezy Poincarego, słynnego problemu naukowego, czekającego na udowodnienie od blisko 100 lat. Odkrycie Perelmana wywołało wielkie poruszenie w środowisku naukowym. W 2006 roku przyznano mu medal Fieldsa, a w 2010 roku – nagrodę Instytutu Claya w wysokości miliona dolarów. Żadnego z tych wyróżnień nie przyjął.

„Warto wiedzieć – mówi prof. Strzelecki, – że rozwiązania zbliżone do tych, które rozważał wtedy Perelman, wykorzystuje się dziś także w bardzo konkretnych zastosowaniach matematyki, na przykład do usuwania szumu cyfrowego ze zdjęć. To jedno z bardzo wielu świadectw, że granica między matematyką teoretyczną i matematyką stosowaną – w rzeczywistości jest w najlepszym razie płynna”.

Wykład pt. „Co tak naprawdę udowodnił Grisza Perelman?” rozpocznie się 19 lutego [piątek] po spektaklu „Nie trzeba” w reżyserii Kamili Michalak, około godz. 20.40. Wstęp wolny.

Czym jest dzisiaj mądrość? – pyta w swoim spektaklu Kamila Miachalak. – Czy umiemy myśleć o nieskończoności? Po co jest nam to potrzebne? Więcej o spektaklu: http://www.wteatrw.pl/index.php/przedstawienia/przedstawienia-nie-trzeba

Paweł Strzelecki – matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzator matematyki i tłumacz. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autor ponad dwudziestu prac naukowych, podręcznika akademickiego, edukacyjnych programów telewizyjnych i tekstów popularyzatorskich oraz książki „Matematyka współczesna dla myślących laików”.

Do obejrzenia: Profesor Paweł Strzelecki prezentuje książkę ''Matematyka współczesna dla myślących laików''

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.02.2016, autor: blackrose)
Tagi: Wyklad, WTW, Nie trzeba
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Maisie Peters
2
Blindead23
3
Crown Lands
4
Black Label Society
5
Arlo Parks
6
At the Gates
7
Bryan Ferry
8
Archive
9
Gorillaz
10
Kwiat Jabłoni
1
Sang-il Lee
2
Rafał Reyman Głombiowski
3
Sarah Miro Fischer
4
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
5
Dariusz Walusiak
6
David Merriman, Jim Sheridan
7
Ildikó Enyedi
8
André Øvredal
9
Jan Komasa
10
Łukasz Palkowski
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia