"Moda Polska. Komisy, bazary i cedety" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie

Jak prezentowała się modna Polka w powojennych realiach? Skąd warszawianki czerpały modowe inspiracje? Jak radziły sobie z biedą i szarzyzną? Kim byli: „kociak”, „bikiniarz” czy baba z „Różyca”? Po tych i innych tematach oprowadzi Karolina Sulej 17 marca podczas spotkania Moda Polska. Komisy, bazary i cedety w Domu Spotkań z Historią.

Polska moda okresu 1945–1955 to opowieść o kryzysie, odbudowie, uniformizacji i buncie. Opowieść o ubraniu jako narzędziu politycznych rozgrywek i propagandy, jak również o modzie jako o taktyce przetrwania, zachowania godności i wolności. Nie o stylu z wybiegów, nie o trendach i przyjemnościach konsumpcji – zauważa Karolina Sulej, doktorantka Instytutu Kultury Polskiej i autorka książki Modni. Od Arkadiusa do Zienia.

Wśród rozmówców znajdą się również:

    Marta Sztokfisz – autorka książki Caryca polskiej mody, święci i grzesznicy,
    dr Justyna Jaworska – antropolożka kultury, autorka książki Cywilizacja Przekroju,
    Grupa Rekonstrukcyjna Bluszcz – grupa pasjonatek zajmujących się poznawaniem i „odszywaniem” na nowo lub odszukiwaniem dawnych ubiorów.

Pretekstem do pytań i rozmów będą zdjęcia ze zbiorów DSH przedstawiające codzienne życie Warszawy w latach 1945–1955, pokazujące, jak ubiór jej mieszkańców opowiada o ich obyczajach, praktykach, potrzebach, marzeniach. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób można za pomocą mody opowiadać o historii Polski, PRL-u, o historii obyczaju i płci oraz co nowego możemy dostrzec dzięki tej opowieści w naszej narodowej tożsamości – jakie stereotypy podważyć i jakie historie dopowiedzieć – podsumowuje Sulej.

Spotkanie Moda Polska. Komisy, bazary i cedety jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie Na nowo. Warszawiacy 1945–1955 zorganizowanej przez Dom Spotkań z Historią i Polską Agencję Prasową. Wszystkie wydarzenia i wystawa odbywają się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Wstęp wolny.

Moda Polska. Komisy, bazary i cedety
17 marca 2016 roku, godz. 19.00
Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.03.2016, autor: blackrose)
Tagi: Moda Polska. Komisy, bazary i cedety, Dom Spotkań z Historią w Warszawie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Maisie Peters
2
Blindead23
3
Crown Lands
4
Black Label Society
5
Arlo Parks
6
At the Gates
7
Bryan Ferry
8
Archive
9
Gorillaz
10
Kwiat Jabłoni
1
Sang-il Lee
2
Rafał Reyman Głombiowski
3
Sarah Miro Fischer
4
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
5
Dariusz Walusiak
6
David Merriman, Jim Sheridan
7
Ildikó Enyedi
8
André Øvredal
9
Jan Komasa
10
Łukasz Palkowski
1
Norbert Bajan
2
Jacek Mikołajczyk
3
Natalia Korczakowska
4
Ewa Platt
5
Krzysztof Pastor
6
Krzysztof Garbaczewski
7
Richard Chappell
8
Paweł Miśkiewicz
9
Alina Moś
10
Ewa Platt
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia