Muzeum Hunderwassera świętuje 25-lecie

Kunst Haus Wien czyli centrum wystawowe w Wiedniu znane jako Muzeum Hundertwassera, w którym mieści się stała ekspozycja poświęcona dziełom Friedensreicha Hundertwassera i odbywają się wystawy czasowe pasjonującej sztuki współczesnej obchodzi w tym roku 25-lecie. Z tej okazji zaplanowano serię ciekawych wydarzeń kulturalnych.

9. marca 1991 r. burmistrz Wiednia, Helmut Zilk oraz kanclerz Austrii Franz Vranitzky uroczyście otworzyli w Wiedniu Kunst Haus Wien, znany polskim turystom przede wszystkim jako Muzeum Hundertwassera. Tym samym w roku bieżącym przypada jego 25-lecie. Z tej okazji przygotowano dla zwiedzających obszerny program jubileuszowy i to nie tylko na najbliższe dni.

Muzeum zostało utworzone przez samego artystę, jako przestrzeń do dyskusji o sztuce, ekologii, ochronie środowiska. Obecnie dwa piętra Kunst Haus Wien poświęcono stałej ekspozycji dzieł Hundertwassera i jest to największa, stała wystawa twórczości tego austriackiego artysty, ale też ekologa na świecie. Na dwóch pozostałych odbywają się wystawy czasowe dotyczące sztuki współczesnej, najczęściej fotografii XX i XXI w. Od momentu otwarcia muzeum odwiedziło 3,5 miliona zwiedzających. W samym tylko roku 2015 sprzedano 148.000 biletów wstępu. Historię muzeum tworzy łącznie 90 wystaw czasowych, z takimi sławami fotografii jak Cecil Beaton, René Burri, David LaChapelle, Annie Leibovitz, Robert Mapplethorpe, Man Ray, Herb Ritts, Henri Cartier-Bresson czy ostatnio wystawa Joela Meyerowitza.
W roku ubiegłym muzeum udostępniło dodatkową przestrzeń wystawową, rozszerzyło zakres działalności i skierowało uwagę zwiedzających na aktualne tematy środowiskowe. Tym samym w duchu Hundertwassera i jego aktywności na rzecz środowiska naturalnego podejmowane są w muzeum tematy takie jak zrównoważony rozwój, zmiany klimatu, recycling czy też ponadpokoleniowa odpowiedzialność za środowisko.

Dalsze informacje na stronie: www.kunsthauswien.com

Kunst Haus Wien
Untere Weißgerberstraße 13
1030 Wiedeń

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.04.16, autor: jcalus)
Tagi: Wiedeń
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniel Blumberg
2
The Storyteller
3
Wojtek Mazolewski Quintet
4
Ólafur Arnalds
5
Steve Hackett
6
Pink Floyd
7
Paul Weller
8
Józef Skrzek
9
The Teskey Brothers
10
CALUM HOOD
1
Samuel Van Grinsven
2
Mike Flanagan
3
Danny Boyle
4
Paolo Genovese
5
Paolo Cognetti
6
Władysław Pasikowski, Bogusław Linda
7
Jan Hřebejk
8
Rebecca Lenkiewicz
9
Ido Fluk
10
David Marqués
1
Jacek Mikołajczyk
2
Ewa Platt
3
Natalia Korczakowska
4
Krzysztof Garbaczewski
5
Krzysztof Pastor
6
Richard Chappell
7
Paweł Miśkiewicz
8
Alina Moś
9
Ewa Platt
10
Ilaria Lanzino
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia