Co trzeba zrobić żeby zrozumieć dziś sztukę?

Co trzeba zrobić, żeby zrozumieć dziś sztukę – ujawnią w trakcie dyskusji uznani polscy kuratorzy i artyści. 18 maja w księgarni Bookoff przy ulicy Pańskiej 3 odbędzie się debata wokół książki „Sztuka w naszym wieku” wydanej przez Fundację Sztuki Polskiej ING. To jedyna publikacja, w której najważniejsi polscy krytycy, galerzyści i twórcy w przystępny sposób tłumaczą świat sztuki współczesnej.

Dyskusje o sztuce nie muszą być hermetyczne, niezrozumiałe i nudne. Każdy z nas zadaje sobie jakieś pytania na jej temat. Dlaczego na wystawach sztuki współczesnej jest tak mało obrazów? Na czym polega przyjemność z kolekcjonowania sztuki? Czy dzisiejsi artyści potrzebują natchnienia? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą w nadchodzącym spotkaniu: Hanna Wróblewska, Oskar Dawicki oraz Krzysztof Nowakowski. Dyskusję poprowadzi Jacek Tomczuk, dziennikarz tygodnika Newsweek.

Spotkanie będzie poświęcone książce „Sztuka w naszym wieku” która jest zbiorem przewrotnych, często zabawnych esejów w przystępny sposób omawiających najważniejsze zagadnienia sztuki współczesnej. Tekstom towarzyszą prace docenianych polskich twórców, m.in. Wilhelma Sasnala, Olafa Brzeskiego, Mirosława Bałki czy Zbigniewa Libery, pochodzące z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

W swojej zaskakującej wypowiedzi performer Oskar Dawicki podkreśla znaczenie artystycznego natchnienia, krytyk sztuki Jakub Banasiak tłumaczy, co trzeba umieć, by zostać artystą, a Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki wyjaśnia, czemu na wystawach jest tak mało obrazów. „Po pierwsze: kto powiedział, że sztukę trzeba rozumieć? Są przecież inne formy obcowania ze sztuką. Na przykład syndrom Stendhala – zawroty głowy, omdlenia, kołatnie serca, a nawet halucynacje wywołane widokiem nadmiernej liczby dzieł sztuki” – pisze z kolei Iwo Zmyślony.

https://www.facebook.com/events/824293147675586/

Uczestnicy: Hanna Wróblewska, Oskar Dawicki, Krzysztof Nowakowski oraz Jacek Tomczuk (prowadzący)

Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, kuratorka, Od 2010 roku dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie i komisarz Pawilonu Polonia w Wenecji. Kuratorka wystaw: Casting Katarzyny Kozyry (2010) oraz Miłość nie ma z tym nic wspólnego Marlene Dumas.

Oskar Dawicki – artysta, z wykształcenia malarz, który już od czasu studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zainteresowała się sztuką performans. Po roku 2000 rozszerzył pole swoich działań na sztukę wideo, dokumentację, obiekty i instalacje. Współzałożyciel oraz członek grupy Azorro (2000-2010), Twórczość Dawickiego jest silnie nasycona rozterkami egzystencjalnymi i tożsamościowymi, które przedstawia, wykorzystując krytyczny potencjał sztuki konceptualnej.

Krzysztof Nowakowski – doradca, ds. zarządzania, dyrektor zarządzający polskiego oddziału globalnej firmy Korn Ferry. Kolekcjoner, mecenas polskich instytucji sztuki. Członek Rady Programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, prezes Towarzystwa Przyjaciół MSN.

Jacek Tomczuk – dziennikarz tygodnika Newsweek.

Materiały prasowe: Business&Culture

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.05.16, autor: blackrose)
Tagi: Co trzeba zrobić żeby zrozumieć dziś sztukę?
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Katatonia
2
Neil Young & The Chrome Hearts
3
Saxon
4
Calum Hood
5
Skunk Anansie
6
Eluveitie
7
Arkadiusz Jakubik
8
sanah
9
Damiano David
10
W.E.N.A.
1
David Marqués
2
Celine Song
3
Lionel Baier
4
Dean DeBlois
5
Margien Rogaar
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Len Wiseman
8
Frydrych-Zdanowska
9
Wes Anderson
10
Tim Moriarty
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia