Rękopisy Kafki trafią do Biblioteki Narodowej w Jerozolimie!

Sąd Najwyższy Izraela rozstrzygnął wieloletnią batalię prawną, decydując, że rękopisy pisarza Franza Kafki trafią do izraelskiej Biblioteki Narodowej.

Wyrok zapadł w niedzielę, kończąc trwający od 2009 r. spór sądowy państwa Izrael ze spadkobiercami przyjaciela Kafki i zarządcy jego spadku Maxa Broda, który otrzymał rękopisy po śmierci pisarza w 1924 r.

Kafka chciał, aby rękopisy spalić, czego Brod nie zrobił. Brod przekazał je w testamencie swej sekretarce Esther Hoffe, prosząc, by ta oddała je "Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie, bibliotece miejskiej w Tel Awiwie lub innej organizacji w Izraelu lub za granicą". Jednak Hoffe zatrzymała je, a wraz z jej śmiercią w 2007 r. manuskrypty odziedziczyły jej córki.

W procesie przeciwko spadkobiercom Hoffe, który rozpoczął się w 2009 r., państwo Izrael domagało się przekazania wszystkich dokumentów Kafki, w tym nieopublikowanych rękopisów, argumentując, że taka była ostatnia wola Broda. Córki Hoffe odmówiły, tłumacząc, że dokumenty - warte miliony dolarów - otrzymały od matki i mogą nimi swobodnie rozporządzać.

Sąd Najwyższy Izraela uzasadnił, że "Max Brod nie chciał, aby dokumenty będące w jego posiadaniu sprzedano za najlepszą cenę, tylko żeby znalazły się w odpowiedniej instytucji kultury".

Hoffe za życia sprzedała oryginalny rękopis "Procesu" - uważanego przez niektórych za najlepsze dzieło Kafki - za 2 miliony dolarów.

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.08.16, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Rękopisy Kafki, Jerozolima
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Katatonia
2
Neil Young & The Chrome Hearts
3
Saxon
4
Calum Hood
5
Skunk Anansie
6
Eluveitie
7
Arkadiusz Jakubik
8
sanah
9
Damiano David
10
W.E.N.A.
1
Celine Song
2
Margien Rogaar
3
Lionel Baier
4
Dean DeBlois
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Len Wiseman
7
Frydrych-Zdanowska
8
Wes Anderson
9
Tim Moriarty
10
David Marqués
1
Paweł Miśkiewicz
2
Ewa Platt
3
Ilaria Lanzino
4
Sebastian Fabijański
5
Anna Kękuś
6
Łukasz Czuj
7
reż. Mariusz Treliński
8
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
9
Gabriela Zapolska
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia