Od dziś dostępny najnowszy album zespołu Atom String Quartet "SEIFERT"

27 maja 2017 roku ukaże się najnowszy album zespołu Atom String Quartet – SEIFERT. Wydawcą płyty jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta. Znajdą się na niej kompozycje wielkiego polskiego skrzypka jazzowego w interpretacji muzyków kwartetu. Koncert promocyjny odbędzie się w dniu premiery, w Klubie 12/14 w Warszawie.

SEIFERT jest czwartą płytą Atom String Quartet, trzecią studyjną, drugą nagraną w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i pierwszą monograficzną, poświęconą twórczości jednego kompozytora.

Idea nagrania tego albumu dojrzewała w nas od dawna – mówią muzycy kwartetu – jednakże bezpośrednim impulsem był koncert, który zagraliśmy podczas festiwalu IX Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia w Łodzi, w sierpniu 2016 roku. Przygotowaliśmy na tę okazję specjalny program, w całości poświęcony właśnie muzyce Seiferta.

Zbigniew Seifert w powszechnej świadomości wielbicieli jazzu funkcjonuje głównie jako skrzypek–wirtuoz. Niewiele uwagi poświęca się jego kompozycjom, które w równym stopniu, co mistrzowska gra na instrumencie, stanowią o charakterystycznym „seifertowskim” stylu. Muzycy kwartetu postanowili przypomnieć utwory mistrza, które w pierwotnym założeniu miały być wykonywane przez jazzowe combo. Zostały one przefiltrowane przez język muzyczny jazzowego kwartetu smyczkowego, co wydaje się być bliskie wartościom wyznawanym przez kompozytora. Zarówno w sposobie gry Seiferta, jak i w kompozycjach widać, jak ważne było dla niego wprowadzanie elementów charakterystycznych dla muzyki jazzowej na grunt klasycznego aparatu wykonawczego.

Dla słuchacza zaznajomionego z oryginalnymi wersjami tych utworów nasze interpretacje mogą być zaskakujące – mówią muzycy ASQ – staraliśmy się podejść do tych kompozycji w kreatywny sposób: z jednej strony pojawiają się tu utwory, które niczym standardy jazzowe są jedynie pretekstem do improwizacji, z drugiej zaś — kompozycje rozbudowane, ze starannie zaplanowaną przez kompozytora narracją, która dzięki zmianie aparatu wykonawczego zyskuje zupełnie inny kontekst.

Płyta została wydana przez Fundację im. Zbigniewa Seiferta, która w 2017 r. planuje jeszcze opublikować trzy albumy poświęcone temu wyjątkowemu twórcy: dwa z archiwalnymi nagraniami Zbigniewa Seiferta (w tym materiały nigdy wcześniej niepublikowane) oraz solową płytę Mateusza Smoczyńskiego, laureata I nagrody Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta 2016.

Partnerem wszystkich czterech wydań jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, CAVATINA SP. Z O.O. , STOART.

Atom String Quartet powstał w 2010 roku i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

SEIFERT jest czwartym albumem zespołu: w 2011 roku ukazała się płyta „Fade In”, która zdobyła nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”, kolejny album „Places” w 2013 roku otrzymał Fryderyka w kategorii „Album Roku – Muzyka Jazzowa”, zaś wydany w 2015 roku album „AtomSPHERE”, był nominowany do nagrody Fryderyk 2016.

Zbigniew Seifert (7.06.1946 Kraków – 15.02.1979 Buffalo, USA)

Zbigniew Seifert to ikona polskiego jazzu. Twórca oryginalnego, charakterystycznego, rozpoznawalnego i niepowtarzalnego stylu skrzypcowego. Mimo że od jego śmierci minęło już 38 lat, jego kompozycje nadal zachwycają świeżością i oryginalnością – są inspiracją dla wielu muzyków uprawiających muzykę improwizowaną na instrumentach smyczkowych i nie tylko. Seifert to nasz narodowy skarb, jak powiedział Tomasz Stańko.

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.05.2017, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Atom String Quartet, SEIFERT
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Europe
2
Kasabian
3
Bring Me The Horizon
4
The Rolling Stones
5
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
6
Sienna Spiro
7
Muse
8
Tarja
9
Suki Waterhouse
10
The Pretty Reckless
1
Jon Erwin,
2
Destin Daniel Cretton
3
David Robert Mitchell
4
Jacob Chase
5
Gabriele Muccino
6
Olivia Wilde
7
Yann Gozlan
8
Sébastien Vaniček
9
Quentin Dupieux
10
Sang-il Lee
1
Sebastian Fitzek
2
Agnieszka Kozak
3
Jolanta Maria Kaleta
4
S.K. Tremayne
5
Loreth Anne White
6
John Grisham
7
George R.R. Martin, Jr., Elio M. Garcia, Linda Antonsso
8
Selena Wisnom
9
Graham Masterton
10
Graham Masterton
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia