"Monolog oportunisty": Monodram Grzegorza Nawrockiego

Dzika Strona Wisły serdecznie zaprasza 28 lutego o godz. 20:00 na "Monolog oportunisty" - monodram Grzegorza Nawrockiego.

Punktem wyjścia dla Grzegorza Nawrockiego jest „Pamiętnik antybohatera” (1961) Kornela Filipowicza. Dziennikarz mówi o dylematach, które – jak się okazuje – są wciąż aktualne. Nawrocki wyszedł na scenę gościnnie – być może sprowokowany publicystycznym zacięciem – by opowiedzieć historię intrygującą i prowokującą do myślenia. Tak powstał „Monolog Oportunisty”. Spektakl nie jest typowym monodramem. Nawrocki-dziennikarz zdaje się dominować nad Nawrockim-aktorem; świetnie zaznajomiony z oryginalnym tekstem czasem nieco go zmienia, czasem dodaje coś od siebie, a przede wszystkim wplata w swoje wystąpienie fragmenty prozy czy poezji innych autorów. Jest ubrany w kostium z połowy ubiegłego wieku, porusza się jednak w realiach współczesnych. Spektakl to próba rozmowy z widzami, próba opowiedzenia o świecie, który tylko pozornie przeminął. Słowa, które padają ze sceny, wsadzają kij w patriotyczne mrowisko – kwestionują wydumane i fałszywe postawy bohaterskie i są kolejnym świadectwem uniwersalności wielu polskich przywar.

Wybór tekstów: Grzegorz Nawrocki, Czesław Meissner
Opieka reżyserska: Maria Kowalik
W nagraniach audio występują:
Maria Kowalik: gaździna,
Krzysztof Janczar: adwokat,
Kazimierz Mazu: dozorca,
Robert Mazurkiewicz: sędzia,
Bożena Stachura: Zofia

Fragment tekstu:

„Pewien znajomy powiedział mi kiedyś w kawiarni, że woli całą wojnę udawać niemowę [...] niż odezwać się jednym słowem po niemiecku. Lubię takie gadanie. Za miesiąc, dwa, jak go bieda przyciśnie, zacznie oglądać się za zarobkiem i przestanie mieć skrupuły. Nie ma bohaterów. Czy ja wiem zresztą, może są; w każdym razie ja nie mam kwalifikacji na bohatera. Armia, która miała bronić mojego kraju i mnie - przegrała wojnę. [...] Znajdą się pewnie wariaci, którzy zechcą jeszcze stawiać opór. Większość z nich zginie, a razem z nimi zginie ich bohaterstwo. Tym nielicznym „bohaterom”, którym uda się przeżyć wojnę – zostanie ich bohaterstwo prędko zapomniane. Taki będzie ich los. Tak bywało zawsze w historii... Absolutnie nie czuję potrzeby narażania się na śmierć po to tylko, aby zyskać pośmiertną sławę...”.

Bilety: 20/30 zł. dostępne w przedsprzedaży internetowej (https://www.bilety24.pl/organizator/dzika-strona-wisly-720) oraz na miejscu na godzinę przed spektaklem.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.02.18, autor: blackrose)
Tagi: Monolog oportunisty, monodram Grzegorza Nawrockiego, Dzika Strona Wisły
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Harvey Fierstein
2
Ludwig Shammasian, Paul Shammasian
3
Paweł Maślona
4
Martin McDonagh
5
Kinga Dębska
6
Ridley Scott
7
Ildiko Enyedi
8
Michael Spierig, Peter Spierig
9
Andrey Zvyagintsev
10
Robert Wichrowski
1
Sznajder Crevan Anna
2
Lingas-Łoniewska Agnieszka
3
Selerowicz Andrzej
4
Tymiński Piotr
5
Frances Michelle
6
Frączyk Izabella
7
Applebaum Anne
8
Linde K.A.
9
Rogala Małgorzata
10
Paris B.A.
1
Andrzej Sadowski
2
Jean Poiret
3
Michele Riml
4
Jacek Kaczmarski / reż. Jerzy Satanowski
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia