„Wolność i Niezawisłość” – Historia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego

28 lutego 2018 r. o godz. 18.00 w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy na spotkanie z dr. Tomaszem Łabuszewskim zatytułowane „»Wolność i Niezawisłość« – historia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego”.

Lokalizacja: Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie

Podczas wykładu dr Tomasz Łabuszewski przybliży dzieje antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość” działającej w Polsce od 2 września 1945 do 1952 roku. Organizacja powstała na bazie rozwiązanej w 1945 roku Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj, a jej działaniami kierowali byli oficerowie Armii Krajowej. Organizacja prowadziła zarówno opór czynny jak i bierny. Wykorzystywała zbrojne oddziały podziemia niepodległościowego oraz całą gamę środków propagandowych zmierzających do uwolnienia Polski od sowieckiej okupacji i komunistycznych rządów. Z tego też powodu komunistyczne UB dążyło do jej rozbicia. Członkowie Zarządu Głównego IV Komendy WiN, razem z jego prezesem ppłk. Łukaszem Cieplińskim zostali aresztowani w 1947 roku przez funkcjonariuszy UB, a następnie po śledztwie i pokazowym procesie skazani na śmierć. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku. W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.02.18, autor: blackrose)
Tagi: Wolność i Niezawisłość, historia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Steve Hackett
2
Pink Floyd
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Michael Dweck, Gregory Kershaw
2
Cédric Klapisch
3
Paolo Genovese
4
Ido Fluk
5
Celia Rico Clavellino
6
David Koepp
7
Joseph Kosinski
8
Dani de la Orden
9
David Marqués
10
Blandine Lenoir
1
Kobi Yamada
2
Marcel Moss
3
Emma Angstrom
4
Barbara Kingsolver
5
Juan Gómez-Jurado
6
Agata Zamarska
7
Monika Kacprzyk
8
Isabel Allende
9
Penn Holderness, Kim Holderness, Edward Hallowell
10
Molly Jong-Fast
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia