Nagrody 14. międzynarodowego festiwalu Opowiadania przyznane!

Nagrodę główną w wysokości trzech tysięcy złotych w konkursie na najlepsze opowiadanie „ostatni bankiet prezydenta” otrzymała Barbara Sadurska za opowiadanie Pełnia. Wręczono również nagrody w konkursie translatorskim.

Jednym z najważniejszych elementów międzynarodowego festiwalu Opowiadania, który co roku odbywa się we Wrocławiu, są konkursy literacki i translatorski – wyjątkowa szansa dla wszystkich pisarzy i tłumaczy przed debiutem. Konkursy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co roku nadsyłanych jest kilkaset tekstów z całego świata, zaś najlepsze z nich nagradzane są podczas finału festiwalu, który w tym roku odbył się od 5 do 7 października.

Na konkurs na najlepsze opowiadanie zgłosiło się ponad 290 autorów mieszkających w Polsce, ale również m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Hongkongu. Kurator konkursu Daniel Odija, który przyznał pierwszą nagrodę Barbarze Sadurskiej za tekst Pełnia, tak uzasadnia swój wybór: „Pisanie na zadany temat zawsze jest trudne. Wymusza pewnego rodzaju schemat fabularny. Sadurska ten schemat przełamała, jednocześnie stosując się do zasad konkursu. W dodatku posłużyła się trudną i rzadko spotykaną narracją drugoosobową. Z opowiadania można wyczytać literacki talent, który z pewnością zaowocuje kolejnymi najwyższej jakości dziełami”.

Wręczono również nagrody w konkursie translatorskim. Spośród 175 tłumaczeń z języka angielskiego, 60 – z języka francuskiego oraz 45 – z niemieckiego jurorzy (Dobromiła Jankowska, Michał Kłobukowski, Ewa Mikulska-Frindo, Maria Zawadzka-Strączek) wybrali najlepszych tłumaczy. Pierwsza nagroda przypadła Barbarze Bruks (język niemiecki), aż cztery osoby otrzymały drugą nagrodę: Fryderyk Zoll (język niemiecki), Agata Cieślak (język francuski), Magdalena Wadówka (język angielski) i Małgorzata Śnigurowicz (język angielski). Trzeciej nagrody nie przyznano. Dodatkowo wyróżniono: Małgorzatę Gralińską (język niemiecki), Krzysztofa Kamińskiego (język angielski), Martę Olejowską (język angielski).

Gratulujemy!

14. międzynarodowy festiwal Opowiadania
Międzynarodowy festiwal Opowiadania [MFO] to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji.

Podczas 14. edycji festiwalu gościliśmy następujących autorów: Justyna Bargielska, Kevin Barry (Irlandia), Grzegorz Bogdał, Martyna Bunda, Rob Doyle (Irlandia), Karmele Jaio Eiguren (Hiszpania), Magdalena Grzebałkowska, Wioletta Grzegorzewska, Thomas Gunzig (Belgia), Elias Hirschl (Austria), Dorota Masłowska, Pierre J. Mejlak (Malta), Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Aleksandra Zielińska, Inga Žolude (Łotwa). W programie festiwalu znalazły się dwie adaptacje sceniczne: Testamentu Ołeha Sencowa oraz Koziołka Macieja Bielawskiego, a także warsztaty pisarskie oraz pokazy filmów.

organizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji
współfinansowanie: Gmina Wrocław

patroni medialni: TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Radio Luz, Magazyn Wroclife, Wywrota.pl, Lubię czytać, Opętani czytaniem, Booklips.pl, Hispanico.pl

Fot. Rafał Komorowski

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.10.18, autor: gaba)
Dział literatura
Tagi: Nagrody 14. międzynarodowego festiwalu Opowiadania przyznane!
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
V/A
2
The Raconteurs
3
Bitamina
4
Hans Solo
5
KAT
6
donGURALesko
7
Hollywood Vampires
8
Popek, MaroMaro
9
Soundgarden
10
Soundtrack
1
Lars Kraume
2
Jaime Rosales
3
Lars Klevberg
4
Lars Klevberg
5
Tate Taylor
6
Trevor Nunn
7
Dexter Fletcher
8
Luc Besson
9
Bartosz Konopka
10
Benedikt Erlingsson
1
Braithwaite Rodric
2
Reeve Philip
3
Ornacka Ewa
4
Taylor C. L.
5
Nesbo Jo
6
Krentz Jayne Ann
7
Jones Geraint
8
Moyes Jojo
9
Fisher Kerry
10
Musso Guillaume
1
Terence Frisby
2
Jolanta Janiczak
3
Artur Pałyga
4
David Greig
5
-
6
Roddy Doyle
7
Stanisław Wyspiański
8
Paul Thomas Anderson
9
Beniamin Bukowski
10
Bartosz Kurowski (reż.)
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia