Największe młode talenty ostatnich 10 lat - jubileuszowa wystawa Młoda Sztuka

Prace najciekawszych artystów młodego pokolenia pójdą pod młotek z okazji 10. jubileuszu aukcji Młoda Sztuka. Daniel Krysta, Rafał Wilk czy Jakub Ciężki – to tylko kilku z twórców, których dzieła pojawiały się na licytacjach dekadę temu. Dziś są uznanymi artystami, a ich prace wystawiane są w cenionych instytucjach sztuki. Na aukcji Młodej Sztuki możemy za to odkrywać kolejne talenty.

Dokładnie 18 grudnia upływa 10 lat od zorganizowania pierwszej aukcji sztuki młodych w Polsce. W 2008 roku to właśnie DESA Unicum była prekursorem licytacji dzieł nowej generacji artystów. Kilkuset twórców i kilka tysięcy prac pojawiło się na aukcjach Młoda Sztuka w ciągu dekady. Wśród nich takie osobowości jak m.in. Daniel Krysta, Bartłomiej Koter, Wojciech Brewka, Adam Wątor czy Mirella Stern.

Ostatnie aukcje Młoda Sztuka przyniosły również rekordowe wyniki. We wrześniu tego roku obraz Lecha Batora został sprzedany za ponad 35 tysięcy złotych, a praca z serii „Paris Scéne” Bartłomieja Kotera za ponad 30 tys. zł. Dwukrotnie pobity został tym samym rekord  z ubiegłorocznej, przedświątecznej aukcji, podczas której obraz Wojciecha Brewki kupiono za ponad 23 tys. zł. Nie należy zapominać, że cena wywoławcza każdej z prac wynosi zaledwie 1000 zł. Jest to więc najbardziej dostępna aukcja sztuki w Polsce.

Talentem, na który warto zwrócić uwagę podczas grudniowej aukcji Młoda Sztuka jest Katarzyna Rutkowska. Jej działania w dużym stopniu opierają się o zagadnienie przestrzeni w malarstwie. W jej twórczości ujawniają się inspiracje nowymi technologiami, digitalizacją i jej przyszłością. Powstałe w ten sposób obrazy to humanistyczna interpretacja cyfrowego świata w duchu science fiction. Na przedświątecznej aukcji nie mogło też zabraknąć pracy cenionego przez kolekcjonerów Adama Wątora. Artysta zaliczany jest do najważniejszych twórców młodego pokolenia. Podstawową inspiracją dla artysty jest człowiek i emocje wyrażone poprzez jego ciało.  Jego twórczość została uznana również na arenie międzynarodowej. Prace Adama Wątora znajdują się w zbiorach prywatnych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Norwegii i Szwecji.

Artystów, którzy funkcjonują poza granicami kraju będzie zresztą więcej, wśród nich m.in. Viola Tycz. Jej prace wystawiane były na aukcjach jednego z największych zagranicznych domów aukcyjnych. W swojej twórczości stosuje niekonwencjonalne techniki graficzne, które doceniło Sotheby’s nagradzając artystkę stypendium. Dzieła Violi Tycz znajdziemy m.in. w kolekcji Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych

Wśród znanych i cenionych artystów na grudniowej aukcji Młoda Sztuka nie zabraknie również  m.in. Pauliny Zalewskiej, Mirelli Stern, Pauliny Zalewskiej, Ilony Herc, Soni Ruciak oraz Sebastiana Skoczylasa.

Aukcja Młoda Sztuka: 18 grudnia 2018, godz.19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 10-18 grudnia 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji oraz katalog aukcyjny dostępne są w linku:

https://desa.pl/pl/auctions/511/mloda-sztuka-18-grudnia-2018-godz-19

fot. Viola Tycz, W trybach, 2018

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.12.18, autor: gaba)
Tagi: Największe młode talenty ostatnich 10 lat - jubileuszowa wystawa Młoda Sztuka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Capaldi Lewis
2
Emery Gareth, Wallbridge Ashley
3
Rammstein
4
Mazolewski Wojtek, Porter John
5
Margaret
6
Jamal
7
Various Artists
8
The National
9
Happysad
10
Norah Jones
1
Kenneth Branagh
2
Olivier Assayas
3
Jacek Borcuch
4
Paul Hyett
5
Joe Berlinger
6
Kevin Kolsch, Dennis Widmyer
7
Rudolf Buitendach
8
Justin Baldoni
9
Simon Baker
10
Christian Petzold
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Opera Krakowska w Krakowie
5
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
6
Rodion Szczedrin
7
Michaił Bułhakow
8
Jarosław Murawski
9
Dale Wasserman
10
Hanoch Levin
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia