Wykład Psychoanaliza jako "strategia pariasów" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

8 stycznia o godz. 18:30 odbędzie się wykład: Psychoanaliza jako "strategia pariasów" Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Leny Magnone zatytułowany „Psychoanaliza jako «strategia pariasów». Polskie Żydówki i polscy Żydzi w gronie pierwszych współpracowników Zygmunta Freuda”.

Żydowscy lekarze w Wiedniu końca XIX wieku funkcjonowali w otwarcie rasistowskim dyskursie medycznym, który uznawał Żydów, tak jak innych „dzikich”, za grupę szczególnie rozwiązłą seksualnie, a przy tym wyjątkowo podatną na choroby psychiczne. Nie bez przyczyny teoria psychoanalityczna zastąpiła różnicę rasową uniwersalną różnicą płci, gdzie cechy przypisywane Żydom stały się częścią definicji kobiety, zaś „kompleks kastracji” maskował ten związany z obrzezaniem. Nie jest też wynikiem przypadku, że pierwsze dzieło Freuda, kładące podwaliny nowej nauki, Studia nad histerią ukazały się w 1895, w tym samym roku, w którym Karl Lueger z Austriackiej Partii Chrześcijańsko-Społecznej wygrał wiedeńskie wybory municypalne, a Teodor Herzl napisał Państwo żydowskie.

W swoim wykładzie Lena Magnone pokaże psychoanalizę jako alternatywną wobec syjonizmu odpowiedź na przemiany społeczne w imperium Austro-Węgier przełomu XIX i XX wieku, związane z rozkwitem nowoczesnych nacjonalizmów i wzrostem antysemityzmu, ale także gwałtowną emancypacją kobiet. Najwięcej miejsca poświęci biografiom kilku pierwszych psychoanalityczek i psychoanalityków – pochodzących z Galicji pariasów imperium, polskich Żydówek i Żydów, którzy, raz wyruszywszy do Wiednia po wykształcenie i karierę, nie zdecydowali się na powrót do ojczyzny w 1918 roku, wybierając przynależność do ruchu freudowskiego w miejsce identyfikacji religijnej czy narodowościowej. Przypieczętowana odzyskaniem niepodległości ekskluzywna definicja polskości sprawiła, że te postacie całkowicie wypadły z naszej pamięci społecznej, jest też odpowiedzialna za „urwaną ścieżkę” psychanalitycznej tradycji w naszym kraju.

źródło: organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.01.19, autor: blackrose)
Tagi: Psychoanaliza jako strategia pariasów, wykład, Muzeum Sztuki Nowoczesnej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Luis Ortega
2
Talal Derki
3
Dan Fogelman
4
Asghar Farhadi
5
Claire Denis
6
Alice Rohrwacher
7
Tomasz Konecki
8
Adam Guziński
9
Sara Colangelo
10
Babis Makridis
1
Anna Gryszkówna
2
Witold Gombrowicz
3
Jakub Skrzywanek (reż.)
4
wg Jarosława Iwaszkiewicza
5
Aleksander Fredro
6
Jagoda Skowron, Jan Nowara
7
Aldona Figura (reż.)
8
Stanisław Moniuszko
9
wg Philipa Barry`ego
10
Piotr Ratajczak (reż.)
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia