"Od duetu do oktetu": Sinfonia Varsovia Kameralnie

Druga edycja cyklu Sinfonia Varsovia Kameralnie już od stycznia powraca do siedziby Orkiestry. W nowym roku hasło przewodnie to „Od duetu do oktetu”. Podczas siedmiu koncertów muzycy Sinfonii Varsovii zaprezentują się w zespołach kameralnych obejmujących od dwóch do ośmiu instrumentów. Program koncertów rozciąga się od sonat Mozarta, przez słynną Historię żołnierza Strawińskiego po aranżacje skandynawskiej muzyki ludowej na kwartet smyczkowy.

Kiedy: 9 stycznia (środa) - 4 grudnia 2019

„Kameralnie”, czyli w niezbyt dużym gronie, z przyjaciółmi, dla znajomych, a tłumacząc swobodnie włoskie określenie da camera – „w zaciszu komnaty”. Muzycy Sinfonii Varsovii już po raz drugi wystąpią w ramach cyklu koncertów kameralnych, Pierwsza odsłona Sinfonia Varsovia Kameralnie skupiona była wokół muzyki polskiej ostatnich 100 lat. Tegoroczna edycja prowadzi natomiast słuchaczy przez stopniowo rosnące zespoły, zaczynając od dwóch, a kończąc na ośmiu wykonawcach. W programach poszczególnych koncertów znajdą się klasyczne pozycje repertuaru kameralnego, ale również wiele mniej znanych kompozycji i oryginalnych aranżacji.

Cykl rozpocznie się 9 stycznia od spotkania z trzema duetami utworzonymi z różnych połączeń klarnetu basowego, fagotu i fortepianu. W programie znajdzie się Sonata op. 168 Camille’a Saint-Saëns’a w transkrypcji na klarnet basowy i fortepian oraz Lied François Rasse’a na ten sam zestaw instrumentów, a także Sonata na fagot i wiolonczelę B-dur KV 292 Wolfganga Amadeusza Mozarta w opracowaniu na fagot i klarnet basowy i Concertino Marcela Bitscha na fagot i fortepian. Do muzyków Sinofnii Varsovii, Karola Sikory (klarnet basowy) i Szymona Michalika (fagot) dołączą pianistki, Wioletta Fluda i Romana Orłowska.

W lutym (6.02) wystąpi trio, ale bynajmniej nie w tradycyjnym, smyczkowym wydaniu. Na scenie pojawi się zespół złożony ze skrzypiec, trąbki i fortepianu i wykona Trio na trąbkę skrzypce i fortepian Erica Ewazena, Sonatę na trio Jamesa Stephensona oraz specjalną aranżację Oblivion Astora Piazzolli.

Marcowy koncert (6.03) będzie okazją do spotkania z tradycyjnym kwartetem smyczkowym zarówno w klasycznym jak i nieco swobodniejszym wydaniu. Obok V Kwartetu smyczkowego B-dur op. 92 Dymitra Szostakowicza, liderzy sekcji instrumentów smyczkowych Sinfonii Varsovii wykonają inspirowane tradycyjną muzyką skandynawską Wood Works: The Sønderho Bridal Trilogy w opracowaniu Danish String Quartet.

Wiosenną połowę cyklu zakończy 3 kwietnia występ kwintetu dętego. Choć w programie znajdą się wyłącznie nazwiska twórców XX wieku, nie zabraknie odniesień do przeszłości. Koncert otworzą Dawne tańce węgierskie z XVII wieku w opracowaniu Ferenca Farkasa. Następnie zabrzmi Kwintet na instrumenty dęte Grażyny Bacewicz i 6 Bagateli na kwintet dęty Györgya Ligetiego. Na zakończenie muzycy zagrają Trzy szanty na kwintet dęty op. 4 Malcolma Arnolda.

Sekstet rozpocznie jesienną część cyklu koncertem 3 października. Utworzą go klarnet, waltornia, skrzypce, altówka, wiolonczela i fortepian. Zabrzmi Allegro con sentimento i Finale z Sekstetu C-dur op. 37 Ernő Dohnányi’ego, a także Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian Krzysztofa Pendereckiego.

W listopadzie septet w składzie skrzypce, klarnet, fagot, trąbka, puzon, kontrabas i perkusja wykona jedno z najciekawszych dzieł kameralnych Igora Strawińskiego, Historię żołnierza. Do muzyków Sinfonii Varsovii dołączy narrator, Cezary Nowak, który opowie ilustrowaną dźwiękami rosyjską opowieść o żołnierzu i diable.

Na koniec największy z zespołów, oktet, utworzony z podwojonej obsady kwartetu smyczkowego. Muzycy, prowadzeni przez Jakuba Haufę, koncertmistrza Sinfonii Varsovii, 4 grudnia, wykonają Oktet smyczkowy Es-dur, op. 20 Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Dwa utwory na oktet smyczkowy op. 11 Dymitra Szostakowicza.

źródło: Sinfonia Varsovia

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.04.19, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Od duetu do oktetu, Sinfonia Varsovia Kameralnie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasia Nova
2
Vampire Weekend
3
My Dying Bride
4
Ghostkid
5
Chaka Khan
6
Marcin Pajak
7
Bruce Springsteen
8
Shakira
9
Charles Lloyd
10
Deep Purple
1
Jan Jakub Kolski
2
Christian Petzold
3
Grzegorz Dębowski
4
Krzysztof Łukaszewicz
5
Emily Atef
6
Sam Taylor-Johnson
7
Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett
8
Louise Archambault
9
Wim Wenders
10
Hae-yeong Lee
1
Michael Sowa
2
Agnieszka Jeż
3
Kamila Cudnik
4
Claire Castillon
5
Namina Forna
6
George M. Johnson
7
Daniel Gibbs, Teresa H. Barker
8
Samuel Bjork
9
Laura Passer
10
Rebecca Yarros
1
Katarzyna Baraniecka
2
reż. Mariusz Treliński
3
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
4
Gabriela Zapolska
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
7
Rodion Szczedrin
8
Michaił Bułhakow
9
Jarosław Murawski
10
Dale Wasserman
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia