12. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”

9 maja br. do Chorwacji ponownie zawita Festiwal Filmów Polskich "Wisła". Miłośnicy polskiego kina będą mogli uczestniczyć w pokazach w Osijeku (Kino Urania, 9-14 maja) oraz w Splicie (Kino Zlatna Vrata, 13-21 maja).

Festiwal otworzy film "Córka trenera" – dramat Łukasza Grzegorzka, traktujący o poświęceniu i niespełnionych ambicjach, a także dążeniu do niezależności. Historia córki i ojca, których życie, oparte na turniejach tenisowych, przechodzi rewolucję. Projekcjom filmu będą towarzyszyć spotkania z odtwórczynią głównej roli – Karoliną Bruchnicką.

W kinach będzie można zobaczyć znakomite polskie kino historyczne. "Kamerdyner" to film Filipa Bajona, opowiadający o skomplikowanych relacjach niemiecko-polsko-kaszubskich na przestrzeni 45 lat. Osią fabuły jest historia bękarta hrabiego Hermanna - złotowłosego Mateusza Krolla. Znajduje on sobie miejsce na dworze von Kraussów, ale pomimo inteligencji i wrażliwości nie zostaje posłany na studia i doznaje od rodziny serii upokorzeń.

"Dywizjon 303. Historia prawdziwa" w reżyserii Denisa Delića i Wiesława Saniewskiego przedstawia historię stworzonej podczas II wojny światowej elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. Lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.

Akcja błyskotliwej czarnej komedii Borysa Lankosza "Rewers" rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w latach 50. i współcześnie. Bohaterką jest Sabina, którą matka i babcia próbują wydać za mąż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje przystojnego Bronisława.

W tym roku pokażemy widzom bardzo ciekawe thrillery. "Wilkołak" w reżyserii Adriana Panka opowiada o losach ośmiorga dzieci, które po wyzwoleniu  z obozu zagłady zamieszkują w prowizorycznym domu dziecka w środku lasu. Wkrótce ich pałac zostaje otoczony przez wygłodniałe wilczury.

Thriller Jagody Szelc "Wieża. Jasny dzień" to historia, opierająca się na konflikcie między dwiema siostrami – Mulą i Kają, która powraca do rodzinnego domu po 6 latach nieobecności. Owiana tajemnicą opowieść przyjmuje nieoczekiwany zwrot, który nie pozwala widzom przejść obok niego obojętnie.

Na Festiwalu nie zabraknie również słynnego filmu animowanego, który został nagrodzona wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Nominowany do Oscara "Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, w której każdą z 65 000 klatek namalowano ręcznie. Obraz ożywia na ekranie ponad 100 dzieł Vincenta van Gogha.

"Juliusz" to niezwykła komedia, tworzona z udziałem mistrzów polskiego stand-upu. Tytułowy bohater to chodzące nieszczęście – wszystko, czego się dotknie, obraca się w proch. Serię pechowych zdarzeń może zakończyć jedynie weterynarka Dorota.

Podczas festiwalu widzów czeka również moc wspaniałych wydarzeń towarzyszących. Zapraszamy na wyjątkowy Pub Quiz o polskiej kulturze, filmie i języku w Osijeku, a także występy muzyczne w obu festiwalowych miastach.

Program wszystkich seansów znajdą Państwa na stronie: http://www.festiwalwisla.pl/

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.04.19, autor: gaba)
Dział film
Tagi: 12. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Sławiński Adam
2
Stańko Krystyna, Bukowski Dominik, Lemańczyk Piotr
3
Kwiat Jabłoni
4
Wilson Steven
5
Kondraccy
6
Transatlantic
7
Wardruna
8
The Pretty Reckless
9
Dezerter
10
Smith & Burrows
1
Borchardt Marcin
2
Munden Marc
3
Wieczur-Bluszcz Anna
4
Domalewski Piotr
5
Boyd Sam
6
Gliński Robert
7
Sia
8
Warwick Thornton
9
Paweł Pawlikowski
10
Harvey Fierstein
1
Schweitzer Vivien
2
Stawowy Adam
3
Moriarty Liane
4
Strugacki Arkadij , Strugacki Borys
5
Bilyeau Nancy
6
Grochola Katarzyna
7
Redfearn Suzanne
8
Rooney Sally
9
Hoover Colleen
10
Mitra Tomasz
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia