12. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”

9 maja br. do Chorwacji ponownie zawita Festiwal Filmów Polskich "Wisła". Miłośnicy polskiego kina będą mogli uczestniczyć w pokazach w Osijeku (Kino Urania, 9-14 maja) oraz w Splicie (Kino Zlatna Vrata, 13-21 maja).

Festiwal otworzy film "Córka trenera" – dramat Łukasza Grzegorzka, traktujący o poświęceniu i niespełnionych ambicjach, a także dążeniu do niezależności. Historia córki i ojca, których życie, oparte na turniejach tenisowych, przechodzi rewolucję. Projekcjom filmu będą towarzyszyć spotkania z odtwórczynią głównej roli – Karoliną Bruchnicką.

W kinach będzie można zobaczyć znakomite polskie kino historyczne. "Kamerdyner" to film Filipa Bajona, opowiadający o skomplikowanych relacjach niemiecko-polsko-kaszubskich na przestrzeni 45 lat. Osią fabuły jest historia bękarta hrabiego Hermanna - złotowłosego Mateusza Krolla. Znajduje on sobie miejsce na dworze von Kraussów, ale pomimo inteligencji i wrażliwości nie zostaje posłany na studia i doznaje od rodziny serii upokorzeń.

"Dywizjon 303. Historia prawdziwa" w reżyserii Denisa Delića i Wiesława Saniewskiego przedstawia historię stworzonej podczas II wojny światowej elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. Lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.

Akcja błyskotliwej czarnej komedii Borysa Lankosza "Rewers" rozgrywa się w dwóch planach czasowych – w latach 50. i współcześnie. Bohaterką jest Sabina, którą matka i babcia próbują wydać za mąż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje przystojnego Bronisława.

W tym roku pokażemy widzom bardzo ciekawe thrillery. "Wilkołak" w reżyserii Adriana Panka opowiada o losach ośmiorga dzieci, które po wyzwoleniu  z obozu zagłady zamieszkują w prowizorycznym domu dziecka w środku lasu. Wkrótce ich pałac zostaje otoczony przez wygłodniałe wilczury.

Thriller Jagody Szelc "Wieża. Jasny dzień" to historia, opierająca się na konflikcie między dwiema siostrami – Mulą i Kają, która powraca do rodzinnego domu po 6 latach nieobecności. Owiana tajemnicą opowieść przyjmuje nieoczekiwany zwrot, który nie pozwala widzom przejść obok niego obojętnie.

Na Festiwalu nie zabraknie również słynnego filmu animowanego, który został nagrodzona wieloma nagrodami na międzynarodowych festiwalach. Nominowany do Oscara "Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, w której każdą z 65 000 klatek namalowano ręcznie. Obraz ożywia na ekranie ponad 100 dzieł Vincenta van Gogha.

"Juliusz" to niezwykła komedia, tworzona z udziałem mistrzów polskiego stand-upu. Tytułowy bohater to chodzące nieszczęście – wszystko, czego się dotknie, obraca się w proch. Serię pechowych zdarzeń może zakończyć jedynie weterynarka Dorota.

Podczas festiwalu widzów czeka również moc wspaniałych wydarzeń towarzyszących. Zapraszamy na wyjątkowy Pub Quiz o polskiej kulturze, filmie i języku w Osijeku, a także występy muzyczne w obu festiwalowych miastach.

Program wszystkich seansów znajdą Państwa na stronie: http://www.festiwalwisla.pl/

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.04.19, autor: gaba)
Dział film
Tagi: 12. Festiwal Filmów Polskich „Wisła”
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Miuosh
2
Halsey
3
Kesha
4
Various Artists
5
Gomez Selena
6
Czesław Śpiewa
7
Happysad
8
Norah Jones
9
Madelkeine Peyroux
10
Brodka
1
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
2
William Eubank
3
Małgorzata Imielska
4
Rupert Goold
5
John Chester
6
Władysław Pasikowski
7
Alice Winocour
8
Elia Suleiman
9
Nora Fingscheidt
10
Jay Roach
1
Barry Jessica
2
Sekielski Tomasz
3
Małecki Robert
4
Black Holly
5
Morris Heather
6
Moyes Jojo
7
Hansen Andres
8
Coben Harlan
9
Pilipiuk Andrzej
10
Revol Elisabeth
1
Sławomir Mrożek, Andrzej Saramonowicz
2
Debbie Isitt
3
reż. Mariusz Treliński
4
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
5
Gabriela Zapolska
6
Opera Krakowska w Krakowie
7
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
8
Rodion Szczedrin
9
Michaił Bułhakow
10
Jarosław Murawski
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia