Iceland To Poland: Pierwszy na świecie podróżujący festiwal muzyczny

Zapraszamy  na pierwszy na świecie podróżujący festiwal muzyczny Iceland To Poland, który skupia się na połączeniu kulturowym dwóch, blisko powiązanych ze sobą krajów: Islandii i Polski poprzez platformę muzyki i sztuki.

Iceland To Poland:

Poznań, 20.08, Klub Tama
Kraków, 21.08, Klub Studio
Warszawa, 23.08, Klub Progresja
Gdańsk, 24.08, Klub B90

O artystach: 

W tym roku wydarzenie skupia się na muzyce elektronicznej w różnych jej wydaniach. Lineup  Iceland To Poland to :

aYia
President Bongo
Högni
aYia
aYia to trio z Reykjaviku, które rozbudziło wyobraźnię niejednego konesera muzyki elektronicznej i trip-hopowej głębokimi, ambientowymi brzmieniami, które łączą z dark synthem i nawiedzającym wokalem.

To zespół, oprócz tego, że świetnie brzmi, ma artystyczny zamysł. Jest to też świadoma droga ludzi, którzy konsekwentnie i bez pośpiechu realizują swoją pasję.

Projekt powstał dzięki pomysłowi Ásta Fanney Sigurðardóttir, artystki która realizuje się także w świecie sztuk wizualnych i poezji. Skład zespołu zostanie uzupełniony przez Kári Einarsson i Kristinn Roach, z którymi Ásta pracowała przy solowych projektach muzycznych. Ich pierwsze utwory prezentowane były w ramach serii Hvalreki - cyfrowych wydawnictw wytwórni Bedroom Community. I to właśnie ten kolektyw w 2018 roku wydał ich debiutancki album. Przez wielu uważana jest za jedną z najlepszych płyt ubiegłego roku. W Polsce aYia występowali już jako support islandzkiej legendy - GusGus i zjednali sobie wiernych słuchaczy. Znikome informacje na temat tego projektu dodają mu uroku i przyprawiają o zaciekawienie. To trzeba zobaczyć i poczuć!

Sveinbjörn Thorarensen grał w Retro Stefson, a także prowadzi solowy projekt o nazwie Hermigervill. To grupa, która wie jak dobrze się bawić podczas grania na żywo, a ich skład koncertowy często poszerza się o wielu zaprzyjaźnionych artystów. Można o nich  powiedzieć, że to supergrupa. Na koncie mają 4 studyjne krążki, liczne single, światowe trasy koncertowe i wielką bazę fanów: ich występy na długo pozostają w pamięci. Z tonami konfetti i wyśmienitej zabawy!

President Bongo
President Bongo to najbardziej kojarzony jako kompozytor i wokalista z elektronicznej grupy GusGus. Niezwykle uzdolniony, muzyk z chirurgiczną precyzją.

Do tego fotograf, producent, DJ, żeglarz, twórca filmów krótkometrażowych, okładek płyt i prac wizualnych, założyciel wydawnictwa Radio Bongo oraz klubu Tom Selleck Club promującego wąsy. Debiutancki krążek President Bongo „Serengeti” to najprościej ujmując EDM magnus opus, korzystujący z rytmów elektronicznych i tradycyjnych. President Bongo tworzy coś zupełnie nowego, odpornego na próby zaszufladkowania. „Serengeti” odwołuje się do spalonego słońcem afrykańskiego pejzażu i migracji zwierząt. Mocno eksperymentalny, eklektyczny, nieoczywisty i zrobiony z rozmachem krążek. Nie możemy się doczekać tego setu!

Hogni
Högni to wyciszenie z elektroniką. Znany  głównie z GusGus oraz indie folk group Hjaltalin, to solowy projekt wokalisty Högni Egilsson.

W 2017 roku wydał on "Two Trains" nakładem wytwórni Erased Tapes Records (Kiasmos, Ólafur Arnalds, Nils Frahm). Na charakterystyczne brzmienie muzyki „Two Trains” wpływają różne elementy np. electronic, modern classical, ambient, drone, industrial, future jazz, future r’n’b.

Na krążku słychać 40-sto osobowy chór męski, orkiestrę smyczkową, partie fortepianowe, perkusję i elektronikę oraz przekazujący wiele emocji głos Högniego. Inspiracją do "Two Trains" jest dosłownie - opowieść o dwóch lokomotywach, które zapoczątkowały na Islandii nową erę. Przewoziły one kamienie i żwir na budowę portu Reykjavik. To jedyne pociągi na Islandii. Po 4 latach odstawione na bok i już nigdy więcej nie wyjechały. Dla Högni "Two Trains" to bardzo osobisty materiał "z pewnego okresu w moim prywatnym życiu, w którym zderzyłam się z samym sobą, z moim własnym ja."

Nominowany wraz obok Bjork do Nordic Music Prize w 2018. Był też laureatem Icelandic Music Awards w kategorii najlepszy debiutant i najlepszy kompozytor. Högni to jeden z najchętniej słuchanych i zapraszanych na wszystkie wydarzenia muzyczne artystów. Melancholijny, mroczny i romantyczny.

O projekcie:
Iceland To Poland to pierwszy na świecie festiwal muzyczny, który podróżuje i skupia się na połączeniu kulturowym dwóch, powiązanych ze sobą krajów: Islandii i Polski poprzez platformę muzyki i sztuki.

Projekt powstał w 2016 roku dzięki pomysłowi Wiktorii Joanny Ginter, Polki która mieszka na Islandii i jest blisko związana z tamtejszą sceną muzyczną. Islandzka scena muzyczna jest znana na całym świecie ze swojego wysokiego poziomu artystycznego, różnorodności i zapadającego w pamięć brzmienia. W naszym kraju też zjednała sobie rzesze fanów i naśladowców.

Teraz w jeszcze większym stopniu wpleść w kulturę Polską dla wzajemnej inspiracji oraz edukacji. Jest nadzieja, że projekt zaowocuje wielką kreatywnością oraz natchnie grono fanów muzyki do poszerzenia horyzontów i zaczerpnięcia świeżego powiewu dźwięków prosto z Krainy Lodu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.08.19, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Iceland To Poland, trasa koncertowa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Fabijański Sebastian
2
Airbag
3
Ware Jessie
4
Marcin Wasilewski Trio
5
Miller Mac
6
Tęskno
7
Ala|Zastary
8
Czesław Śpiewa
9
Happysad
10
Norah Jones
1
Yi'nan Diao
2
Ladj Ly
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Wojciech Kasperski
10
Jim Jarmusch
1
Revol Elisabeth
2
Rayner Nicola
3
Knedler Magda
4
McQuiston Casey
5
Pilipiuk Andrzej
6
Kordel Magdalena
7
Cass Kiera
8
Falcones Ildefonso
9
Musso Guillaume
10
Herbert Frank
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia